Parujące reflektory przednie - wada fabryczna?

Dyskusja na tematy gdzie indziej niepasujące.

Moderatorzy: Kwarcu, matrix, rob68

Awatar użytkownika
elektronikt
Nowy....
Posty: 6
Rejestracja: 19 wrz 2011 09:25
Czym jeżdzę: benzyna 1,6 XL

Parujące reflektory przednie - wada fabryczna?

Post autor: elektronikt » 12 lut 2012 16:29

Witam Koleżanki i Kolegów,
od maja 2011 siedzę za "sterami" Soul`a i od początku parują oba przednie reflektory w okolicy kierunkowskazów. Na początku nie zwracałem na to uwagi, jednak od kilku tygodni zauważyłem niepokojące zjawisko. Po wewnętrznej stronie obu przednich reflektorów pojawiają się zacieki wodne - rosa oraz powstaje na znaczącej powierzchni lamp trwałe zamglenie (kiedyś po dłuższej jeździe z włączonymi światłami problem jakby ustawał).

Fotografie:
http://elektronikt.strefa.pl/lewy2012-02-06-025.jpg
http://elektronikt.strefa.pl/lewy2012-02-06-029.jpg
http://elektronikt.strefa.pl/prawy2012-02-06-033.jpg

Autoryzowany Serwis Kia - po zgłoszeniu przypadłości stwierdził, że w warunkach produkcyjnych wilgoć mogła być zamknięta fabrycznie w reflektorze. Dokonałem zatem "przesuszenia" polegającego na otwarciu reflektorów i wspomagania procesu szuszenia - suszarką. Cały zabieg trwał dobę. Niestety nie przyniosło to długotrwałych skutków. Reflektory nadal parują.

Serwis zaproponował założenie "woreczków" z pochłaniaczem wewnątrz reflektorów (podobny jak w kartonie z butami :haha1: ) . Uważam to za "niepoważne" i doraźne rozwiązanie efektu, a nie przyczyny parowania. Zresztą "mgła" znów pojawia się na wewnętrznej stronie reflektorów.

Zasięgając opinii u rzeczoznawcy usłyszałem opinię, że jeżeli mimo procesu "suszenia" przypadłość nadal występuje, wówczas może to wskazywać na wadę fabryczną reflektorów - nie spełnienie wymogów wytrzymałościowych i tak dalej. W przyszłości może to spowodować zaburzenie własciwości fotometrycznych, korozję na stykach oprawki, zniszczenie odbłyśników (matowienie, odklejanie powłoki odblaskowej), przepalanie się żarówek.

Kiedy Pan Rzeczoznawca mnie trochę wystraszył - napisałem do Centrali Kia opisując sytuację jak wyżej i pytając o procedurę naprawy parujących reflektorów. Otrzymałem następującą odpowiedź:

"Zgłoszony przez Pana objaw nie świadczy o usterce reflektora. Nie wpływa na sprawność reflektora, ani nie powoduje spadku jego wytrzymałości. Parametry pracy reflektora są zachowane.

Nie ma powodu do wymiany reflektora".


Super - czyli wszystko jest OK! Reflektor paruje, w środku jest wilgoć i tak ma być! :) - Mrożek? Co do procedury naprawy - nie otrzymałem odpowiedzi :hehe1: , co może świadczyć, że procedura nie istnieje.

Wiem od zaprzyjaźnionego serwisu, że problem dotyczy wielu właścicieli modelu Soul, tyle że jest nas za mało na polskich drogach, żeby Kia wprowadziło akcje wymiany reflektorów na pozbawione wad. Na razie nikt problemu nie chce widzieć i wszystko jest super.

Napiszcie proszę, czy u Was moi drodzy - także "oczy" parują - jeśli tak - może razem coś zdziałamy.
cryptic@interia.pl

Awatar użytkownika
soul
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 19 mar 2009 23:21
Czym jeżdzę: w212
Lokalizacja: INTERNET

Re: Parujące reflektory przednie - wada fabryczna?

Post autor: soul » 12 lut 2012 18:26

Po prostu dramat.
Czemu nikt nie zwróci uwagi na gumowe zaworki?
Podobny temat wałkowany w kia cee'd.

Awatar użytkownika
pawlocha
Uzależniony
Posty: 216
Rejestracja: 22 gru 2009 22:45
Gadu-Gadu: 5227828
Czym jeżdzę: Di, XL, retro negro
Lokalizacja: Suwałki

Re: Parujące reflektory przednie - wada fabryczna?

Post autor: pawlocha » 13 lut 2012 18:51

Ja mam to samo, ale myślałem, że to nie jest groźne. Podczas mrozów te zaparowane reflektory przechodzą w oszronione od wewnątrz.
Opinia pana rzeczoznawcy mnie zaniepokoiła (w styczniu stuknęło mojej kijce 2 lata i chyba naprawa gwarancyjna już nie wchodzi w grę).
Soul - o co kaman zaworkami - nieszczelne, trzeba je wyminić (?)
Obrazek

Awatar użytkownika
elektronikt
Nowy....
Posty: 6
Rejestracja: 19 wrz 2011 09:25
Czym jeżdzę: benzyna 1,6 XL

Re: Parujące reflektory przednie - wada fabryczna?

Post autor: elektronikt » 14 lut 2012 13:29

Pawlocha - wydaje mi się, że spojnie możesz spróbować reklamować w ramach gwarancji reflektory, ponieważ nie są elementem eksploatacyjnym auta i nie obowiązuje w ich przypadku limitowana gwarancja (24 miesiące lub 40000km). Lampy powinny być objęte 7 letnim okresem gwarnacji podstawowej lub przebiegiem 150 000 km w tym pierwsze 3 lata bez limitu.

Jeżeli chodzi o temat zaworków - Adminowi prawdopodobnie chodzi o odpowietrzniki. Jest to gumowy element - tuleja w kształcie litery "L" o długości 2-3 cm wewnątrz której znajduje się kawałek gąbki. Odpowietrznik znajduje się z tyłu korpusu reflektora, poniżej dekla od świateł mijania - w kierunku migacza.

A jeżeli idę złym tropem - to bardzo proszę o sprostowanie :aha:

Pozdrawiam Was Adminie i Pawlocha

Awatar użytkownika
elektronikt
Nowy....
Posty: 6
Rejestracja: 19 wrz 2011 09:25
Czym jeżdzę: benzyna 1,6 XL

Re: Parujące reflektory przednie - wada fabryczna?

Post autor: elektronikt » 15 lut 2012 09:19

Ciekawostka ze "stajni" Hondy:
http://www.accordklubpolska.pl/printvie ... 1&start=30

czyli nie jesteśmy sami :wmur:

Awatar użytkownika
Deshien
Bywalec
Posty: 40
Rejestracja: 16 gru 2011 17:46
Czym jeżdzę: Czarno-czerwona, 1,6 DOHC CVVT, L
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Parujące reflektory przednie - wada fabryczna?

Post autor: Deshien » 16 lut 2012 12:49

Za kolejny taki cytat bez sensu będzie ostrzeżenie
Admin



Dobre :galy:
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
mordimer
SPECYFICZNY DIAGNOSTA
Posty: 336
Rejestracja: 17 paź 2010 19:05
Czym jeżdzę: 1,6 CVVT M Vanilla Shake, Suzuki Splash
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Parujące reflektory przednie - wada fabryczna?

Post autor: mordimer » 19 lut 2012 10:07

Pan "rzeczoznawca" z postu założyciela tematu nieco sie pospieszył... mam dokładnie to samo ale po dokładnych oględzinach widać, że paruje przestrzeń między reflektorem drogowe/mijania a pozycyjnym a nie same reflektory i istotnie na ich działanie wpływu to nie ma żadnego. Pytanie brzmi: czy powinno mieć miejsce? Wg mnie nie... czy jest podstawą do wymiany reflektora - niby tak ale ja mam wymieniony i jest nadal dokładnie tak samo. Konieczna jest zmiana w postaci dodania wentylacji tej części reflektora... można by to oczywiście zrobić samemu ale mnie to nie przeszkadza...
pozdrawiam - mordimer

Awatar użytkownika
elektronikt
Nowy....
Posty: 6
Rejestracja: 19 wrz 2011 09:25
Czym jeżdzę: benzyna 1,6 XL

Re: Parujące reflektory przednie - wada fabryczna?

Post autor: elektronikt » 25 lut 2012 17:08

Na wstępie chylę czoło i podziwiam Twój spokój Mordimer. Do tej pory jeżdziłem markami VW, Toyota, Ford i nigdy nie zauważyłem podobnej sytuacji - dlatego mi to przeszkadza. W przyszłości, przy odsprzedaży auta, ktoś kupujący może sobie dopisać "wypadkową" historię auta z racji tego, że jest to jeden z czynników zdradzających historię z przeszłości.

Poza tym skoro dodatkowa wentylacja rozwiązuje problem to dlaczego konstruktorzy Kia na to nie wpadli, tylko użytkownik musi wpadać na racjonalizatorskie pomysły? Wydaje mi się, że w przypadku tej marki jest jeszcze dużo do zrobienia w dziedzinie konstrukcji i jakości, a już na pewno nie pomaga to w jej pozycjonowaniu wśród innych marek. Parujące reflektory to błędy konstrukcyjne pierwszego modelu Cee`d - najłatwiej przecież jest uczyć się na błędach.

Mam natomiast do Ciebie Mordimer wielką prośbę - zdradź proszę w jakim mieście i ASO dokonali Ci wymiany i czy na Twoją prośbę (bo piszesz, że Ci to nie przeszkadza)?

Awatar użytkownika
mordimer
SPECYFICZNY DIAGNOSTA
Posty: 336
Rejestracja: 17 paź 2010 19:05
Czym jeżdzę: 1,6 CVVT M Vanilla Shake, Suzuki Splash
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Parujące reflektory przednie - wada fabryczna?

Post autor: mordimer » 25 lut 2012 19:05

Cóż - ktoś widać nie testował reflektora w warunkach, jakie u nas występują i stąd nie miał tego objawu. Albo reflektory testowe były montowane w bardzo suchych pomieszczeniach, stąd zero pary wodnej w zamkniętej przestrzeni między odbłyśnikami.

Lampę wymieniano mi w Kia Krzewscy w Warszawie a to dlatego, ze poprzednia wymiana po uszkodzeniu przez drzwi garażowe skończyła się zamontowaniem lampy w wersji azjatyckiej :eviladmin:
Ergo były więc w jednym miejscu trzy lampy i wszystkim zaparowywała przestrzeń między odbłyśnikami... niestety. Oczywiście wszystkie były fabrycznie nowe.
pozdrawiam - mordimer

uuuuplask
Nasz człowiek
Posty: 624
Rejestracja: 10 cze 2009 11:10
Czym jeżdzę: CVVT L Vanilla Shake

Re: Parujące reflektory przednie - wada fabryczna?

Post autor: uuuuplask » 26 lut 2012 01:39

Ja bym już tak z tym parowaniem nie dramatyzował - np w większości Hond parują , a marka brylująca jeśli chodzi o niezawodność, o o niebo lepszej reputacji niż Ford, więc nie róbmy z igieł wideł. Chyba lepiej mieć zaparowany reflektor niż pękniętą głowicę silnika (2.0 tdi) :bigok:

ODPOWIEDZ