serwisowanie

Dyskusja na tematy gdzie indziej niepasujące.

Moderatorzy: Kwarcu, matrix, rob68

Awatar użytkownika
milosz6047
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: 21 lut 2011 10:09
Czym jeżdzę: 1,6 CVVT tomato red
Lokalizacja: Wyszków

serwisowanie

Post autor: milosz6047 » 27 mar 2012 23:50

witam ! Czytam te wszystkie wypowiedzi i wnioskuje ze każdy z użytkowników sumiennie serwisuje swoje autko. A może jest osoba która tego nie robi i naprawia na własną ręke ? Przecież kijanka nie należy do aut wybitnie usterkowych. Ja postanowiłem nie dawać zarobić aso i bede naprawiał sam, bo 1 - lubię grzebać przy aucie, 2 - wszędzie jest dobry dostęp, także do silnika, 3 - w czasie pierwszego roku zrobiłem tylko 10000 km i nie mam żadnych problemów z autem... Pozdrawiam z Mazowsza !

Awatar użytkownika
kawex
Bywalec
Posty: 118
Rejestracja: 06 maja 2011 19:31
Czym jeżdzę: 1,6 DOHC L
Lokalizacja: chełm

Re: serwisowanie

Post autor: kawex » 28 mar 2012 09:47

Niektórzy powiedzą, że jesteś ryzykantem.
Ja miałem poprzednio Hondę Civic i też tak jak ty przeglądy robiłem u siebie w garażu (mam kanał). Ponieważ wymiana oleju i filtrów zajmowała mi 1 godzinę łącznie z przeglądem podwozia i nadwozia. Rocznie przejeżdżam niewiele 10-14 tyś. Koszt oszczędności w takim przypadku wynosił ok. 450zł rocznie ( nie liczymy cen filtrów i oleju), po 5 latach daje to 2250zł.
Jeśli zepsuje ci się jakaś część będąca na gwarancji w tym okresie czasu, to te oszczędności tracisz. Jeśli trafi ci się bezawaryjna eksploatacja przez te 5 lat to wiadomo masz jakieś tam oszczędności.
Gwarancja w KIA teoretycznie wynosi 7 lat. Ale to nie wygląda tak pięknie jak na folderze, wystarczy wczytać się dokładnie w książce serwisowej by wyczytać że: i tu zaczynają się ograniczenia: akumulator, części zawieszenia, sprzęt audio itd, itp.
I w końcu niewiele zostaje do tych 7 lat podawanych przez producenta. (chyba tylko silnik bez osprzętu).
Czy warto ryzykować ? Trudno odpowiedzieć i w przypadku Hondy nie miałem takich obaw to teraz trochę mam.
Obrazek

Awatar użytkownika
soul
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 19 mar 2009 23:21
Czym jeżdzę: w212
Lokalizacja: INTERNET

Re: serwisowanie

Post autor: soul » 28 mar 2012 12:54

Wada łapy wyciskowej sprzęgła -kilkukrotna wymiana łożyska wyciskowego i łapy sprzęgła na nowe na koszt gwaranta.
Pad jednostki audio- wymieniono na nowa po 3 latach na gwarancji.
Wypiaskowane nadkola-malowanie na koszt gwaranta boków auta.
Łuszczący się klar na zderzaku przednim-lakierowanie na koszt gwaranta.

Sam sobie odpowiedz czy warto. Zadaj tez sobie pytanie czy sam jesteś w stanie ogarnąć te wszystkie czynności jakie robi się przy przeglądzie okresowym a lista jest długa. Olej nawet moja małżonka potrafi sama wymienić (potrafi znacznie więcej)to żadna filozofia natomiast co do reszty to trzeba mieć troszkę wiedzy i narzędzi a w tym komputer serwisowy.

Weź pod uwagę taki scenariusz, że wychodzi jakaś wada np. głowicy i jest konieczność jej wymiany lub nagle gaśnie Ci silnik na skrzyżowaniu z powodu zerwania łańcucha czy jakiegoś innego elementu w silniku i robi totalną demolkę tak, że motor na śmietnik.
Nie jest to gdybanie bo takie rzeczy się zdarzają- jakiś czas temu tak rozleciał się 1.7 crdi, oczywiście nowiutki prawie nie śmigany.
Wtedy co robisz?
Bez gwarancji wsadzasz palec w dupę (tak ja mogę tak napisać bom Admin :zlosnik: ) lub żalisz się na forum jakie to KMP jest straszne bo nie chcą naprawić za darmo lub wydajesz biedronki w sądach przez 3 lub 4 lata.

Twój cyrk-Twoje małpy.

Hary66
Nasz człowiek
Posty: 590
Rejestracja: 13 wrz 2010 11:17
Czym jeżdzę: SOUL 1,6 CRDi XL Play
Lokalizacja: Lublin

Re: serwisowanie

Post autor: Hary66 » 28 mar 2012 21:13

Soulu, ukłony dla małżonki. Szczere.
Miłosz jeździ benzynką i chyba też podjąłbym takie ryzyko. Dzieki Bogu mój to disel i rachunki idą w koszta, ale w innym wypadku, kto wie?
Pozdrawiam, Hary.

Awatar użytkownika
milosz6047
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: 21 lut 2011 10:09
Czym jeżdzę: 1,6 CVVT tomato red
Lokalizacja: Wyszków

Re: serwisowanie

Post autor: milosz6047 » 28 mar 2012 23:35

dzięki za wyczerpujące opinie ;) Co by sie nie stało obstaje przy swoim i będe starał się "zaoszczędzić" i serwisować we własnym zakresie. O sukcesach i porażkach, o tym czy warto, będe pisał na biężąco... ps. Kolego Hary, moja osłona - samoróbka ma się dobrze po zimie :) Pozdrawiam !

Awatar użytkownika
milosz6047
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: 21 lut 2011 10:09
Czym jeżdzę: 1,6 CVVT tomato red
Lokalizacja: Wyszków

Re: serwisowanie

Post autor: milosz6047 » 25 wrz 2012 05:47

witam. Więc 17.000 km na liczniku, dokładnie 18 miesięcy użytkowania auta i jak na razie żadnych usterek i powodów do napraw. Kia listownie zachęca do serwisowania.

Hary66
Nasz człowiek
Posty: 590
Rejestracja: 13 wrz 2010 11:17
Czym jeżdzę: SOUL 1,6 CRDi XL Play
Lokalizacja: Lublin

Re: serwisowanie

Post autor: Hary66 » 25 wrz 2012 09:11

W ramach dobrych stosunków napisz im, że też życzysz im wszystkiego dobrego.
Ja też odpuściłem III przegląd w ASO. Pojechałem, obejrzeli turbinkę, popatrzyli na autko, podłączyli do kompa, powiedzieli że wszystko OK i na tym zakończyłem współpracę z ASO.
Zaoszczędzone 1100zł. pokryło koszt paliwa do Bułgarii i z powrotem.
Pozdrawiam, Hary.

Awatar użytkownika
madej1
Bywalec
Posty: 45
Rejestracja: 16 lip 2010 19:09
Czym jeżdzę: 1,6 CRDI XL
Lokalizacja: Krakow

Re: serwisowanie

Post autor: madej1 » 18 paź 2012 20:27

Dolacze sie do dyskusji :)
Ja swojego soula kupilem z Francji,mial przebieg 23 tys.km.obecnie mam na liczniku 112tys i nic sie nie dzieje.(moze to zasluga tego ze nie duzo poruszam sie po naszych drogach?)
Bylem na przegladzie po 3 latach-zawieszenie ok ,amory 80%,zero wyciekow.
jedyna wada to taka ze mam czerwona kijanke i z tego co wiem to ten lakier im nie najlepiej wyszedl i widac na nim sporo odpryskow po kamykach-(ogolnie bardzo slaby lakier)
Tak wiec co do serwisowania jesli ma sie znajomego mechanika lub jak ja zna sie co nieco na mechanice to nie widze problemu co do serwisowania auta na wlasna reke
Jakie kolwiek bledy mozna usunac na kompie z programem do Kia Mialem jeden blad po chipowaniu i dalo sie go bez problemu usunac.
Co do zerwania sie lancucha- jest to bardzo rzadkie acz mozliwe -ale mysle ze w serwisie i tak by sie doszukiwali ze to przez nie wlasciwa jazde itp itd(byly juz takie przypadki w roznych renomowanych salonach nie tylko Kia)-Silnik bez osprzetu z niewielkim przebiegiem mozna kupic za ok 2 tys zl -tak wiec nie oplaca sie naprawiac.

podsumowujac:albo ktos chce myslec ze mu na gwarancji wszystko zrobia albo ktos dba o auto w lasnym zakresie i oszczedza kilka tys zl-kazdy robi jak uwaza :oki:
Kiedy wszystko inne zawiedzie - przeczytaj instrukcję. RED BOX

Awatar użytkownika
djoneway
Bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 19 maja 2011 09:50
Gadu-Gadu: 1330551
Czym jeżdzę: 2009 KIA Soul 1.6 CRDi XXL
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: serwisowanie

Post autor: djoneway » 19 paź 2012 16:26

A jaki to program do diagnostyki KIA? Masz taki jak mają w serwisie i sobie sam wszystko sprawdzasz?

Awatar użytkownika
madej1
Bywalec
Posty: 45
Rejestracja: 16 lip 2010 19:09
Czym jeżdzę: 1,6 CRDI XL
Lokalizacja: Krakow

Re: serwisowanie

Post autor: madej1 » 23 paź 2012 20:04

Nie wiem jaki to program bo to znajomy ma kompa i mnie podlaczyl wiem ze to sprzet boscha.
postaram sie cos wiecej dowiedziec to napisze co to za program
Kiedy wszystko inne zawiedzie - przeczytaj instrukcję. RED BOX

ODPOWIEDZ