jak się jeździ zimą

Dyskusja na tematy gdzie indziej niepasujące.

Moderatorzy: Kwarcu, matrix, rob68

Awatar użytkownika
Mish
Nasz człowiek
Posty: 588
Rejestracja: 30 mar 2009 07:27
Gadu-Gadu: 2343710
Czym jeżdzę: 1,6 CRDi VGT - (XL - Tomato Red)
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: jak się jeździ zimą

Post autor: Mish » 02 lut 2010 15:46

uuuuplask pisze:Faktem jest, że jak jest dużo śniegu wyjechać z esp jest strasznie ciężko czego najlepszym przykładem jest użytkowniczka Aga o czym było pisane w temacie o paleniu sprzęgieł.
ja nawet wyjeżdżając z ESP nie depczę do dechy zdając się na system... również delikatnie posługuję się gazem... i jakoś nigdy sprzęgło nie zaśmierdziało...
Obrazek moja KIA Soul XL 1,6 CRDi VGT

aga1
Bywalec
Posty: 103
Rejestracja: 16 maja 2009 19:38
Czym jeżdzę: 1.6 CVVT M Tomato red
Lokalizacja: Konin

Re: jak się jeździ zimą

Post autor: aga1 » 02 lut 2010 16:37

Poczytałam sobie to wszystko co piszecie i doszłam do wniosku , że słusznie robię wyłączając ESP przy jeździe po zaśnieżonych ulicach . Otóż w tych sytuacjach nie ma mowy o "nadmiernej szybkości lub nieodpowiednim hamowaniu" . Zwracam uwagę również na to , że włączone ESP nie przeszkadza w wykopywaniu się ze śniegu chyba głównie użytkownikom diesla , którzy nie mają problemów z palącym się sprzęgłem . Za to gdy mi rozum odbiera i gnam , jak dziś rano,110 na godzinę to z ESP jest mi nieco raźniej :lalala: .

uuuuplask
Nasz człowiek
Posty: 624
Rejestracja: 10 cze 2009 11:10
Czym jeżdzę: CVVT L Vanilla Shake

Re: jak się jeździ zimą

Post autor: uuuuplask » 02 lut 2010 16:52

Mish pisze:
uuuuplask pisze:Faktem jest, że jak jest dużo śniegu wyjechać z esp jest strasznie ciężko czego najlepszym przykładem jest użytkowniczka Aga o czym było pisane w temacie o paleniu sprzęgieł.
ja nawet wyjeżdżając z ESP nie depczę do dechy zdając się na system... również delikatnie posługuję się gazem... i jakoś nigdy sprzęgło nie zaśmierdziało...
Widocznie w Toruniu i Legnicy mieliśmy mniejsze śniegi niż w Koninie, albo Duszyczka Agi jest bardziej narwana i stąd u niej ten zapach sprzęgła. Ja tam też nigdy nie wyłączyłem esp, poza sklepowym parkingiem o zmierzchu ;)

Awatar użytkownika
marcinwuwua
Uzależniony
Posty: 352
Rejestracja: 01 sie 2009 22:50
Czym jeżdzę: Soul 1,6 CRDi XL
Lokalizacja: Warszawa

Re: jak się jeździ zimą

Post autor: marcinwuwua » 02 lut 2010 22:29

doskonale wiem że namawiacie do tego by wyłączać ESP i ja wasze zdanie podzielam, włączyłem się do dyskusji po to właśnie, by przekonać innych, którzy uważają że jest inaczej.
Ja powiem tak mam diesla i śnieg który zakrywa cały prześwit (lekko rozjeżdżony) powoduje że wyjechanie z włączonym ESP jest niemożliwe.
Ostatnio zmieniony 02 lut 2010 22:33 przez marcinwuwua, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

wujeksoul
GOŚĆ CO DOBRZE PRAWI
Posty: 343
Rejestracja: 26 lis 2009 02:57
Czym jeżdzę: 1,6 benz XL vanilla shake
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: jak się jeździ zimą

Post autor: wujeksoul » 02 lut 2010 22:32

Trudno mi teoretyzować w kwestii wykopywania się Soula bo system ESP może działać lepiej lub gorzej w róznych autach, ale:

1.) Nikt po wyłączeniu ESP nie każe palić gumy.
2. ) W zależności od złożoności elektroniki w róznych modelach może być różnie. W nowym Mondeo komp dostaje tyle informacji z kół, że raz dławi, za sekundę puszcza obroty. Utrzymanie stabilnego parcia jest niemożliwe. To trzeba puszczać gaz zupełnie, to niemal ryć do deski by nie zdusić. Mordęga. Bezsensowna mordęga. Prościej wyłączyć i sobie samemu nóżką wyczuć ile tam dozować, by powoli się wykulać. Żeby zmniejszyć moment- na dwójkę i hejka.
3.) Umawianie się na rycie po zaspach jest o tyle trudne, że trzeba mieć ten sam model opon o tych samych wymiarach w tym samym stanie. TO dopiero ma kolosalne znaczenie- dobra, nowa, zimowa opona z bieżnikiem na kopny śnieg. Elektronika to pikuś.
Tak ja to widzę :)

Awatar użytkownika
miazg
Moderator
Posty: 458
Rejestracja: 08 kwie 2009 15:59
Gadu-Gadu: 433431
Czym jeżdzę: Biała 1.6CRDi L
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: jak się jeździ zimą

Post autor: miazg » 03 lut 2010 01:08

O - i w ostatnim punkcie bezsprzecznie masz racje. Pierwszy raz w zyciu nie poskapilem na oponach i chyba bylo warto :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Mish
Nasz człowiek
Posty: 588
Rejestracja: 30 mar 2009 07:27
Gadu-Gadu: 2343710
Czym jeżdzę: 1,6 CRDi VGT - (XL - Tomato Red)
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: jak się jeździ zimą

Post autor: Mish » 03 lut 2010 08:17

Ja też, wybrałem z najwyższej półki...
Obrazek moja KIA Soul XL 1,6 CRDi VGT

Awatar użytkownika
matrix
KASZUB CAŁĄ DUSZĄ
Posty: 846
Rejestracja: 22 kwie 2009 11:28
Gadu-Gadu: 6992622
Czym jeżdzę: 1.6 CVVT XL Vanilla Shake
Lokalizacja: STOLICA KASZUB
Kontakt:

Re: jak się jeździ zimą

Post autor: matrix » 03 lut 2010 14:15

A ja nie i śmigam a kasiorka w kieszeni :zlosnik:
Kia Soul XL Vanilla Shake lider jest tylko jeden to vanillka ;-)

Awatar użytkownika
Mish
Nasz człowiek
Posty: 588
Rejestracja: 30 mar 2009 07:27
Gadu-Gadu: 2343710
Czym jeżdzę: 1,6 CRDi VGT - (XL - Tomato Red)
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: jak się jeździ zimą

Post autor: Mish » 04 lut 2010 08:03

Wczoraj zakopałem się niemalże na amen... rozbujać samochodu nie mogłem, bo za mną była zaspa i nie mogłem cofać... Z wyłączonym ESP koła kręciły się jak chciały, a z włączonym ESP dławił silnik za bardzo... W końcu udało mi się ruszyć na dwójce
Obrazek moja KIA Soul XL 1,6 CRDi VGT

shafted
SOKOLE OKO
Posty: 704
Rejestracja: 24 lis 2009 13:24
Czym jeżdzę: XL ON
Lokalizacja: Jura

Re: jak się jeździ zimą

Post autor: shafted » 04 lut 2010 08:53

punkt 3. jest najważniejszy - dobre opony, na początku zimy miałem Nokiany - kolce, lamelki, 205/55R16 - wszystko jak trzeba, po pierwszych opadach śniegu dostałem szału - nigdzie nie mogłem wjechac ani podjechać, to miały być super opony :eviladmin:
po tygodniu męczarni zamieniłem na Michelinki (ten sam rozmiar, mniej kolców więcej lamelek -podobno) - i świat się dla mnie odmienił, jeżdzę normalnie i jestem spokojniejszy :zlosnik: przyczepność rządzi :rotfl2: pamiętajcie, jakość "gumy" jest najważniejsza jeśli chodzi o przyjemność, nie tylko prowadzenia samochodu :hehe4:
Say your prayers little one
don't forget, my son
to include everyone... James said ;)

ODPOWIEDZ