jak się jeździ zimą

Dyskusja na tematy gdzie indziej niepasujące.

Moderatorzy: Kwarcu, matrix, rob68

Awatar użytkownika
mordimer
SPECYFICZNY DIAGNOSTA
Posty: 336
Rejestracja: 17 paź 2010 19:05
Czym jeżdzę: 1,6 CVVT M Vanilla Shake, Suzuki Splash
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: jak się jeździ zimą

Post autor: mordimer » 25 gru 2010 19:18

Nie od dziś wiadomo, że koło pchane ma lepszą trakcję i jest lepiej dociążane... w takich warunkach można docenić zalety tylnego napędu :idea:
pozdrawiam - mordimer

Awatar użytkownika
matrix
KASZUB CAŁĄ DUSZĄ
Posty: 846
Rejestracja: 22 kwie 2009 11:28
Gadu-Gadu: 6992622
Czym jeżdzę: 1.6 CVVT XL Vanilla Shake
Lokalizacja: STOLICA KASZUB
Kontakt:

Re: jak się jeździ zimą

Post autor: matrix » 25 gru 2010 20:15

Zalety tylnego napędu są takie że dziś robiłem slalom między takimi samochodami co sie zakopały w śniegu z napędem tylmym :bigok:
Na KASZUBACH mamy ostrom zime i metr śniegu w 8 godzin
Kia Soul XL Vanilla Shake lider jest tylko jeden to vanillka ;-)

aga1
Bywalec
Posty: 103
Rejestracja: 16 maja 2009 19:38
Czym jeżdzę: 1.6 CVVT M Tomato red
Lokalizacja: Konin

Re: jak się jeździ zimą

Post autor: aga1 » 26 gru 2010 10:00

A tak w związku z zimą : czy ktoś już próbował rozkołysać kijankę , np. by wyjechać ze śniegu ? W instrukcji obsługi jest to opisane na stronie 5/37 . Mimo , że na ogół rozumiem słowo pisane , to w tym przypadku mam pewien problem :w łeb:

Awatar użytkownika
soul
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 19 mar 2009 23:21
Czym jeżdzę: w212
Lokalizacja: INTERNET

Re: jak się jeździ zimą

Post autor: soul » 26 gru 2010 17:14

Prosta sprawa. Sprzęgło popuszczasz bez dodawania gazu i rozbujasz.

shafted
SOKOLE OKO
Posty: 704
Rejestracja: 24 lis 2009 13:24
Czym jeżdzę: XL ON
Lokalizacja: Jura

Re: jak się jeździ zimą

Post autor: shafted » 26 gru 2010 18:30

sprawdziłem, ESP "do tyłu" też działa :doopa:
Say your prayers little one
don't forget, my son
to include everyone... James said ;)

aga1
Bywalec
Posty: 103
Rejestracja: 16 maja 2009 19:38
Czym jeżdzę: 1.6 CVVT M Tomato red
Lokalizacja: Konin

Re: jak się jeździ zimą

Post autor: aga1 » 26 gru 2010 18:42

Prosta sprawa. Sprzęgło popuszczasz bez dodawania gazu i rozbujasz.

Nie o to mi chodzi . W instrukcji jest napisane , że niby jest jakieś specjalne ułożenie dźwigni zmiany biegów do tego służące. Między jedynką a wstecznym , że niby ma się wówczas kijanka kołysać w te i we wte . Czy ktoś tego próbował.

Awatar użytkownika
janusz14
Nasz człowiek
Posty: 610
Rejestracja: 13 kwie 2010 09:47
Czym jeżdzę: CRDi XL, Grand Vitara, Smart
Lokalizacja: 05-805 Otrębusy

Re: jak się jeździ zimą

Post autor: janusz14 » 26 gru 2010 19:23

Ja to rozumiem, tak:
1 - do przodu,
R (wsteczny) - do tyłu.
Jest to ruch posuwisto-zwrotny – rodzaj ruchu, w którym ciało porusza się ruchem prostoliniowym po pewnym odcinku.

Awatar użytkownika
Dziq
Uzależniony
Posty: 232
Rejestracja: 24 mar 2010 22:37
Czym jeżdzę: Vaniliowym Smokiem na ropę jeżdżę :)
Lokalizacja: 3city

Re: jak się jeździ zimą

Post autor: Dziq » 26 gru 2010 19:54

Nie wiem jak to jest w instrukcji (bo zapomniałem), ale ja to robię tak: wrzucam jedynkę, albo wsteczny (w zależności od żądanego kierunku jazdy) i trzymając wciśnięte sprzęgło daje mu trochę "w rurę", aż obroty nie dojdą tak pod 4 tyś, wtedy puszczam sprzęgło i jak przestanie ruszać to znowu sprzęgło i tak dalej (nie ma sensu stosować, gdy do przebicia jest duża zaspa, za to do średnich się nadaje). Przy drobniejszych trudnościach to na przemian wsteczny i jedynka, trochę gazu, aż auto stanie, zmiana biegu, gaz, autko stanie i po którymś razie czasem wyjeżdża... Na największe zaspy to w bagażniku jest łopata :).

aga1
Bywalec
Posty: 103
Rejestracja: 16 maja 2009 19:38
Czym jeżdzę: 1.6 CVVT M Tomato red
Lokalizacja: Konin

Re: jak się jeździ zimą

Post autor: aga1 » 26 gru 2010 20:41

Po pierwsze primo : jakimś cudem ktoś edytował mój poprzedni post :zły2: .Nie ja napisałam słowa "Nie ma czegoś takiego-nie tylko w Soul ale w żadnym aucie.
Przekładnia mechaniczna na to nie pozwala. Wbijasz albo wsteczny albo 1 bieg - nie ma pośredniego przełożenia".Pisał to pewnie jakiś znawca tematu . :hehe1:
Po drugie primo cytuję instrukcję obsługi RM2009 , strona 5/37 :"Kołysanie pojazdu . Jeśli zachodzi potrzeba rozkołysania pojazdu by wydostać go ze śniegu, piasku lub błota, (...)należy przestawić dźwignię zmiany biegów w przód i do tyłu pomiędzy biegiem 1. i R(wstecznym) w pojazdach wyposażonych w mechaniczną skrzynię biegów lub R(wstecznym) i dowolnym biegiem jazdy w przód w pojazdach wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów.Nie należy zwiększać obrotów silnika , a koła należy obracać w tak niewielkim zakresie , jak to tylko możliwe." Więc autor instrukcji obsługi naszej bryczki uważa , że jednak skrzynia biegów na coś takiego pozwala. :smirk:

Awatar użytkownika
soul
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 19 mar 2009 23:21
Czym jeżdzę: w212
Lokalizacja: INTERNET

Re: jak się jeździ zimą

Post autor: soul » 26 gru 2010 20:48

Autor miał na myśli, że wbijasz 1 puszczasz delikatnie sprzęgło gdy pojazd ruszy wciskasz sprzęgło wbijasz wsteczny i puszczasz sprzęgło ...i tak w kółko aż uda Ci się wyjechać z dołka w którym ugrzęzłaś.
Jak wyobrażasz sobie w mechanicznej przekładni, że w jednym położeniu wałka skrzyni auto jednocześnie jedzie do przodu i do tyłu?
Jest to niemożliwe ze względów obiektywnych.

ODPOWIEDZ