Opony zimowe do Soula

Jakie opony, jakie felgi-rozmiary, marki.

Moderatorzy: Kwarcu, rob68, Mish

Awatar użytkownika
Wujek
JESTEM HARDCORE-m
Posty: 318
Rejestracja: 17 wrz 2010 00:46
Gadu-Gadu: 1619120
Czym jeżdzę: Kia Soul, Ford Ranger, Trabant Combi
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Opony zimowe do Soula

Post autor: Wujek » 14 gru 2010 21:30

Kurde mam te Nakany i nie wiem, latam jak szmata ! Może to przez zamarzający śnieg na drodze, na śniegu przewalona wyjadę z każdej opresji. Nie wiem co z tą drogą, muszę fiata wytargac i się przejechać taką samą drogą jednym i drugim !
Street racing is not a crime !? Well... it is but F**K it !!

Awatar użytkownika
soul
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 19 mar 2009 23:21
Czym jeżdzę: w212
Lokalizacja: INTERNET

Re: Opony zimowe do Soula

Post autor: soul » 14 gru 2010 23:11

mordimer pisze:.. opony zimowe powinny być możliwie wąskie a nie szerokie... doradzający pan ze sklepu zdecydowanie powinien się doszkolić :puk:
Widzisz, nie każdy posiadł podstawową wiedzę z fizyki ze szkoły podstawowej. :aha:

Awatar użytkownika
mordimer
SPECYFICZNY DIAGNOSTA
Posty: 336
Rejestracja: 17 paź 2010 19:05
Czym jeżdzę: 1,6 CVVT M Vanilla Shake, Suzuki Splash
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Opony zimowe do Soula

Post autor: mordimer » 15 gru 2010 09:14

Szlag jasny mnie trafia, że dla mamony /wiadomo, że guma czym większa tym droższa/ niektórzy sprzedawcy potrafią się tak zachowywać... gdy jestem świadkiem jakiegoś "robienia wody z mózgu" przez takiego leszcza osobie szukającej porady, nigdy nie pozostaję bierny i z pełną satysfakcją sprowadzam takie indywiduum do parteru :strzelac:

Niestety najczęściej zacząć by było trzeba od samego właściciela - tyle, że ci cwani wiedzą dobrze, że w ostateczności mając nóż na gardle ukarzą i zwolnią kierownika serwisu albo sprzedawcę, natomiast nigdy nie przyznają się, czego "na ucho i na gębę" wcześniej sami od nich żądali :zły2:

Dlatego uważam, że takie fora, jak Nasze mają w tym zakresie dużo możliwości - ostrzegajmy wszystkich przed miejscami, gdzie przy problemach czy zwykłych obsługach okresowych userzy zaglądać nie powinni, a rynek sam zweryfikuje takich usługodawców

Obrazek
pozdrawiam - mordimer

czaprak
Uzależniony
Posty: 191
Rejestracja: 06 gru 2010 22:05
Czym jeżdzę: SOUL RM 11 XL CRDi Java Brown
Lokalizacja: Słupsk

Re: Opony zimowe do Soula

Post autor: czaprak » 15 gru 2010 21:51

Drodzy forumowicze. Nie traktujcie mnie jako nowicjusza. a do tego głupka. Samochodami jeżdżę od 1968 r. czyli jestem tz. dziadkiem. Zawsze stosowalem opony zimowe o rozmiarze letniej, przewidzianej dla danej wersji silnikowej. W Soulu też tak chciałem zrobić, ale jak mi zaproponowano cenę 1030,00 zł za oponę zimową, to się poddałem. Zaznaczam, że zawsze kupowałem opony znanych, cenionych marek. Dlatego też zamówiłem opony zimowe Pirelli 215/60/R16 na alufelgach z ET 50. Koszt tej operacji to 4000,00 zł, czyli taniej niż za same opony 225/45/R18. Dziwię się, że tak mocno na forum popierane są wąskie opony zimowe. Obecnie fachowcy od motoryzacji mówią, że rozmiar opon w danym modelu nie jest przypadkowy i takie rozmiary powinny być stosowane letem i zimą. Ja zawsze tak postępowłem i po raz pierwszy złamię tą zasadę. Po raz pierwszy mam do czynienia z kołami 18R i nie miałem pojęcia, że markowe opony zimowe mogą być aż tak drogie.

Awatar użytkownika
soul
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 19 mar 2009 23:21
Czym jeżdzę: w212
Lokalizacja: INTERNET

Re: Opony zimowe do Soula

Post autor: soul » 15 gru 2010 22:11

Nie zrozumiałeś. Bierzesz to do siebie personalnie.
To nie są urban legends tylko czyste fakty z fizyki.
Znaczenie w przypadku opony ma jej nośność opisana na niej odpowiednim indeksem. Reszta jest w pewnym sensie kwestią umowną do homologacji.
Szeroka opona zimą powoduje rozłożenie masy pojazdu na większej powierzchni co skutkuje tym, że pojazd "robi się lżejszy".
Dlatego łoś ma szerokie racice żeby się tak nie zapadał w śniegu lub w torfowiskach :zlosnik:
Węższa opona powoduje, że rozkład masy się zmienia-nacisk na 1cm powierzchni jest większy co skutkuje zwiększeniem przyczepności na śliskiej nawierzchni.

Awatar użytkownika
pawlocha
Uzależniony
Posty: 216
Rejestracja: 22 gru 2009 22:45
Gadu-Gadu: 5227828
Czym jeżdzę: Di, XL, retro negro
Lokalizacja: Suwałki

Re: Opony zimowe do Soula

Post autor: pawlocha » 15 gru 2010 22:22

O tym nacisku na cm2 to każdy pamięta z fizyki z podstawówki :bigok:
ale przyczepność nie zależy tylko o wyłącznie od tego parametru.
Ja mam opinię, że szersze opony mają lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni
natomiast wąska opona to lepsza przyczepność na śniegu.
Obrazek

czaprak
Uzależniony
Posty: 191
Rejestracja: 06 gru 2010 22:05
Czym jeżdzę: SOUL RM 11 XL CRDi Java Brown
Lokalizacja: Słupsk

Re: Opony zimowe do Soula

Post autor: czaprak » 15 gru 2010 22:54

Proszę się nie obrażać i traktować ten post jako żart. Skoro wąskie opony zimą są dobre to może dokupić trzy koła dojazdowe. Będzie dobrze i tanio.

Awatar użytkownika
Dżaguś
EROTOMAN AMATOR
Posty: 563
Rejestracja: 13 kwie 2010 10:36
Czym jeżdzę: SREBRNY SZERSZEŃ:) benzin L:)
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Opony zimowe do Soula

Post autor: Dżaguś » 15 gru 2010 23:13

nieźle kombinujesz :oczko:
a może warto pomyśleć o 15...w tym rozmiarze opony i felgi(stalowe) są w rozsądnych cenach....
DUSZA KIJANKI

Awatar użytkownika
mi205
Uzależniony
Posty: 290
Rejestracja: 30 kwie 2009 09:44
Czym jeżdzę: 1,6 CVVT M Vanilla
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Opony zimowe do Soula

Post autor: mi205 » 16 gru 2010 10:05

mnie tylko zastanawia czemu taka kupa ludzi na forum zakłada koła zupełnie innej średnicy niż seryjne...

Awatar użytkownika
Wujek
JESTEM HARDCORE-m
Posty: 318
Rejestracja: 17 wrz 2010 00:46
Gadu-Gadu: 1619120
Czym jeżdzę: Kia Soul, Ford Ranger, Trabant Combi
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Opony zimowe do Soula

Post autor: Wujek » 16 gru 2010 10:15

Ja wiem ja wiem !!
Bo taniej ;-)
Street racing is not a crime !? Well... it is but F**K it !!

ODPOWIEDZ