Pomysł z kapelusza 1 (DRL)

O wszystkim i o niczym. Wydarzenia z kraju i ze świata. Komentarze i opinie na tematy, które nie są związane z forum.

Moderatorzy: Kwarcu, miazg, rob68

Czechu
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: 14 lis 2010 11:55
Gadu-Gadu: 798209
Czym jeżdzę: KIA Soul 1.6 CRDi '11
Lokalizacja: Szczecin

Pomysł z kapelusza 1 (DRL)

Post autor: Czechu » 01 lut 2011 21:54

Witam serdecznie, biorąc pod uwagę iż mam chwilę przerwy w sesji :) postanowiłem trochę poszukać aczkolwiek nie szczegółowo i spróbować rozwiązać nurtujący mnie temat świateł do jazdy dziennej. Jestem zwolennikiem prostych rozwiązań, nie lobię przerostu treści nad formą staram się wyzbywać niepotrzebnych efektów wizualnych bla bla bla. Nie spodziewałem się też że dojdzie do tego że sam usiądę do tematu świateł do jazdy dziennej. Biorąc przykład z gotowych zestawów philipsa i innych, w głowie mej, projekt się zrodził. Mam na uwadze to że ingerencja w oświetlenie anuluje homologacje itd. ale jest to tylko myśl i chciałbym otrzymać słowa krytyki - zależy mi tylko na konstruktywnej krytyce ;). W skrócie telegraficznym, chciałbym zmierzyć i narysować kształt zarysu reflektora ( jego krawędzi ), na odpowiedniej obrabiarce wyciąć kształty odwzorowujące zarys tejże krawędzi, stworzyć bryły przestrzenne, nazwijmy to ala "prostopadłościany", osadzić w nich gniazda żarówek typu PowerLED, wyprowadzić całą elektrykę poza reflektor. Albo umiejscowić zupełnie gdzie indziej takie światła :). Co o tym myślicie ? Wariat ? Szaleniec ?

Obrazek

Awatar użytkownika
marcinwuwua
Uzależniony
Posty: 352
Rejestracja: 01 sie 2009 22:50
Czym jeżdzę: Soul 1,6 CRDi XL
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomysł z kapelusza 1 (DRL)

Post autor: marcinwuwua » 01 lut 2011 22:25

Była już mowa o światłach do jazdy dziennej. Najbardziej spodobały mi się w samochodzie koncepcyjnym i jeżeli udałoby się zrobić podobne przez kogoś kto ma takie możliwości brałbym je w ciemno. W lampie odpadają:/
http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... eal%29.jpg
(chodzi o te w zderzaku) takie jak na naszej stronie forum u góry tylko na fotce świecą:]
Obrazek

Awatar użytkownika
mordimer
SPECYFICZNY DIAGNOSTA
Posty: 336
Rejestracja: 17 paź 2010 19:05
Czym jeżdzę: 1,6 CVVT M Vanilla Shake, Suzuki Splash
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Pomysł z kapelusza 1 (DRL)

Post autor: mordimer » 02 lut 2011 09:58

I pięknie by było, gdyby nie wymagania homologacyjne... :(
pozdrawiam - mordimer

Awatar użytkownika
marcinwuwua
Uzależniony
Posty: 352
Rejestracja: 01 sie 2009 22:50
Czym jeżdzę: Soul 1,6 CRDi XL
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomysł z kapelusza 1 (DRL)

Post autor: marcinwuwua » 02 lut 2011 11:28

proponuje zakupić okrągłe z badaniami :] i wsadzić je w obudowę pasującą do naszego zderzaka :złosliwy:
Obrazek

Awatar użytkownika
ppejta
Bywalec
Posty: 76
Rejestracja: 16 sty 2011 14:48
Czym jeżdzę: Suzuki Intruder m1500 / Soul 1.6 crdi
Lokalizacja: Gliwice / Norwegia

Re: Pomysł z kapelusza 1 (DRL)

Post autor: ppejta » 02 lut 2011 11:31

myslę ze jest tylko kwestią czasu wypuszczenie na rynek tuningowych świateł ... cierpliwosci - tak jest zawsze ! nawet kilka lat temu przy mało popularnym modelu w Europie jakim był PT Cruiser po 4 latach od produkcji zaczęły pojawiać się właśnie takie ulepszenia w rozsadnych cenach z homologacją :) a wracajac do Soula koncepcyjnego - piękny mały czołg !
CRUISER

Awatar użytkownika
marcinwuwua
Uzależniony
Posty: 352
Rejestracja: 01 sie 2009 22:50
Czym jeżdzę: Soul 1,6 CRDi XL
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomysł z kapelusza 1 (DRL)

Post autor: marcinwuwua » 02 lut 2011 11:53

moim zdaniem nikt nie podejmie się zrobienia takich świateł, nasz samochodzik jest niszowy dla nas to wielki plus ale dla producentów tego typu bajerów to raczej minus:]
Obrazek

Czechu
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: 14 lis 2010 11:55
Gadu-Gadu: 798209
Czym jeżdzę: KIA Soul 1.6 CRDi '11
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pomysł z kapelusza 1 (DRL)

Post autor: Czechu » 02 lut 2011 12:39

Dzisiaj za mną stał na światłach jakiś taki dostawczak typu Vivaro i w miejscu świateł przeciwmgielnych miał wstawione diody. Albo szukać gdzieś obok tablicy rejestracyjnej :). hmm..

Awatar użytkownika
marcinwuwua
Uzależniony
Posty: 352
Rejestracja: 01 sie 2009 22:50
Czym jeżdzę: Soul 1,6 CRDi XL
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomysł z kapelusza 1 (DRL)

Post autor: marcinwuwua » 02 lut 2011 13:05

właśnie mi o te miejsca chodziło zobacz zdjęcie:)
Obrazek

Awatar użytkownika
Kwarcu
EMERYTOWANY SZEF SZEFÓW
Posty: 2193
Rejestracja: 03 maja 2009 13:15
Czym jeżdzę: 1.6 CVVT
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Pomysł z kapelusza 1 (DRL)

Post autor: Kwarcu » 02 lut 2011 16:26

Tyle że to chyba też nie do końca poprawne jak te światełka ot tak sobie wsadzimy w miejsce halogenów lub w zderzak. One muszą być w określonych miejscach, zapewne jest gdzieś napisane w jakiej odległości od ziemi, od bocznych krawędzi auta, itp. Inaczej przy kontroli drogowej nadgorliwy misio cofnie dowodzik.

Odnośnie przepisów światełek do jazdy dziennej:

Świateł dziennych można używać zamiast obowiązkowych świateł mijania w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, od świtu do zmierzchu. Na kloszu lampy musi widnieć oznaczenie RL.
Światła dzienne muszą być zainstalowane:

* Symetrycznie względem osi pojazdu
* Na równej wysokości
* Odległość od ziemi do dolnej krawędzi lampy minimalnie 25 cm, od ziemi do górnej krawędzi maksymalnie 150 cm
* Odległość między lampami mierzona od wewnętrznej krawędzi musi wynosić minimum 60 cm, chyba że szerokość pojazdu jest mniejsza niż 130 cm - wtedy odległość minimalna wynosi 40 cm
* Lampy nie mogą wystawać poza boczny obrys pojazdu lub być zamontowane dalej niż 40 cm od niego

W przypadku włączenia świateł mijania światła dzienne mają zostać samoczynnie wyłączone. Dodatkowo, w samochodach rejestrowanych po raz pierwszy po 31 grudnia 2009 roku, światła pozycyjne tylne, światła obrysowe przednie, boczne i tylne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej nie mogą włączać się razem ze światłami dziennymi. W pojazdach rejestrowanych do 31 grudnia 2009 roku dopuszcza się zainstalowanie świateł do jazdy dziennej w taki sposób, że włącza się również oświetlenie pozycyjne oraz tablicy rejestracyjnej.

źródło: wikipedia

Awatar użytkownika
mordimer
SPECYFICZNY DIAGNOSTA
Posty: 336
Rejestracja: 17 paź 2010 19:05
Czym jeżdzę: 1,6 CVVT M Vanilla Shake, Suzuki Splash
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Pomysł z kapelusza 1 (DRL)

Post autor: mordimer » 08 lut 2011 10:06

Interesująca nowinka prawna - zwłaszcza dla tych, którzy dopiero zakupią...
Od 7 lutego światła dzienne muszą być obowiązkowo montowane w samochodach osobowych i dostawczych; za półtora roku także w ciężarówkach i autobusach.
reszta -> http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosc ... we,1593986
pozdrawiam - mordimer

ODPOWIEDZ