Wytłumienie oraz wyciszenie Soul'a

...czyli.......być jak Lipu i Bernie.
Jeśli coś wyciąłeś flexem lub dospawałeś mig-mag-iem do swojego
Soul-a to...pochwal się. Dział poświęcony "tjuningowi" w szerokim
tego słowa znaczeniu.

Moderatorzy: Kwarcu, miazg, rob68

Awatar użytkownika
djoneway
Bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 19 maja 2011 09:50
Gadu-Gadu: 1330551
Czym jeżdzę: 2009 KIA Soul 1.6 CRDi XXL
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Wytłumienie oraz wyciszenie Soul'a

Post autor: djoneway » 02 mar 2012 13:46

Witam, już jakiś czas temu na jesień w ubiegłym roku zabrałem się za wytłumianie i wygłuszanie Kianki. Zacząłem od drzwi przednich oraz tylnych. Chodziło mi głównie o wytłumienie drgań które powstają wewnątrz bocznych plastikowych obić drzwi. Na pewno każdy użytkownik Soul'a miał już styczności z nieprzyjemnymi szelestami, trzaskami plastikowych boczków na nierównych nawierzchniach a nawet nie tylko. W zimę podczas mrozów jest to jeszcze bardziej intensywne zjawisko gdyż wszystkie plastki są sztywne i nie poddają się tak jak w ciepłe dni. Przy okazji uzyskałem również efekt lepszej jakości dźwięku w kabinie. Dzięki modyfikacji powstała lepiej słyszalna scena muzyczna, w szczególności podczas niskiej tonacji. Przed modyfikacją, podczas mocniejszych bassów, plastiki wpadały w rezonans i wszystko się trzaskało. Pomijam już sam fakt, że wtedy dźwięk był tragiczny i wręcz "plastikowy" :smirk:

Drugą częścią modyfikacji było wygłuszenie tylnej części wozu czyli głównie nadkoli, tylnej klapy bagażnika, podłogi gdzie znajduje się koło zapasowe oraz częściowo podłogę pod kanapą gdzie znajduje się zbiornik paliwa. Moim celem było również poprawienie jakości pracy głośnika niskotonowego, subwoofera, który znajduje się nad tylnym prawym nadkolem (wersja niedostępna w sprzedaży polskich salonach-niestety).


1. Wytłumienie drgań w bocznych drzwiach
(brak fotorelacji :w łeb: )

Materiały jakiego użyłem do wytłumienia była Pianka polietylenowa PE o grubości około 1,5 cm. Jest to idealny materiał gdyż nie wchłania wilgoci, idealnie się dopasowuje oraz docina i nie jest drogi. Kupiłem na allegro, ok 1m2 na powierzchnię drzwi. W sumie zużyłem około 5m2 na wszystkie drzwi plus jeszcze 1m2 na tylną klapę.

Aby dostać się do wewnątrz drzwi należy odkręcić śrubki z boku oraz tą na środku pod rękojeścią i tą pod klamką, wyjąć ramkę wewnętrznej klamki. W przednich drzwiach trzeba również wyjąć trójkątne adaptery lusterek, które wystarczy ostrożnie podważyć.
Uwaga na słabej jakości plastiki z ostrymi narzędziami. Wszystko szybko się rysuje więc najlepiej robić to narzędziami owiniętymi np. taśmą izolacyjną.

http://www.kia-forums.com/attachments/k ... nplace.jpg

Po odkręceniu wszystkich śrubek zostają jeszcze spinki na obrzeżach plastikowej formy. Najlepiej cały ten plastik dobrze podgrzać na słońcu, można również podgrzać suszarką brzegi żeby spinki gładko wyszły a nie połamały się (w razie czego w dobrym sklepie motoryzacyjnym można dostać zamienniki takich spinek - grosze).

Zdejmowanie całej formy zacząłem od dołu. Chwyciłem rękami i szarpnąłem zdecydowanie. Potem sukcesywnie przechodziłem na boki i do góry aż puściły wszystkie spinki. Gdy wszystkie zaczepy zostaną zwolnione podważamy całość do góry, wypinamy wtyczki i mamy boczek na boczku:)

Po zdjęciu wyciąłem arkusz z pianki tak aby dopasowała się ona do wewnętrznej części tej plastikowej formy. Wyciąłem miejsca na spinki, na głośniki oraz przy zgrubieniach żeby dobrze przylegała cała forma do drzwi. W miejscach newralgicznych oraz wgłębieniach podwoiłem ilość pianki. Wokół ramki głośnika też dałem podwójną ilość. Przy zakładaniu może być problem, gdyż okaże się, że w niektórych miejscach pianki jest za dużo. Trzeba wtedy metodą prób i błędów przycinać i przymierzać tak żeby spinki wchodziły bez dociskania na siłę. Nie ingerowałem w fabryczną osłonę z białej folii. Można ją oczywiście zerwać i zastąpić matą bitumiczną, na pewno będzie lepszy efekt jeśli chodzi o audio.

Arkusz pianki który został docięty do kształtu plastikowej formy obicia drzwi przykleiłem dwustronną taśmą. Potem po założeniu, docisk jest na tyle wystarczający by pianka trzymała się i mocno przylegała do plastików. Oczywiście należy pamiętać na wycięcie otworków pod okablowanie do sterowania elektryką oraz pod głośnik.

Gdyż już wszystko ładnie się założy efekt jest wyczuwalny od razu. Wystarczy postukać w plastiki, zero rezonansu, twardo siedzą, nie słychać pustej przestrzeni pod nimi. No i wystarczy że włączymy muzykę i od razu poczujemy moc i czystość dźwięku jaka nie była dostępna przy fabrycznej konfiguracji obicia :zlosnik:

2. Wygłuszanie tylnej części auta
(fotorelacja)

Tutaj jest już troszkę zabawy, kilka dni roboty:) Ale efekt powalający, z tyłu cisza jak makiem zasiał. Nie słychać szumu kół, kamyczków, i przede wszystkim głośnik basowy gra jak należy gdyż została wytłumiona i usztywniona boczna ścianka w której jest zamontowany oraz wewnętrzna część poszycia auta (nie dudni na zewnątrz po karoserii) . Jako materiału użyłem maty bitumicznej (dekarskiej) samoprzylepnej, dostępnej w każdym markecie budowlanym. Świetnie się tym obkleja, mata wulkanizuje się pod wpływem ciepła i dostosowuje do każdych nierówności. Można jeszcze podgrzewać suszarką jeśli temperatura otoczenia nie jest zbyt wysoka.

Aby zdjąć boczne panele platikowe komory bagażowej należy najpierw zdjąć listwę progową bagażnika potem listwy progowe w tylnej części kabiny (pod drzwiami bocznymi z tyłu). Potem niestety trzeba również zdemontować oparcia tylnej kanapy bądź całą kanapę dla wygody. Trochę jest z tym roboty ale nie ma możliwości żeby coś zepsuć w tej materii :hehe1: Odkręcamy też dolne uchwyty tylnych pasów (są one przytwierdzone do bocznych plastików, które zamierzamy zdjąć).

Cały boczek jest przytwierdzony spinkami i śrubami. Odkręcamy wszystkie śruby, podwijamy uszczelki w miejscach gdzie boczek się z nimi styka. Od strony tylnych drzwi na brzegach trzeba wywinąć takie plastikowe łapki które wchodzą za uszczelkę. Gdy już mamy wszystko poluzowane, delikatnie odchylamy boczek z każdej strony próbując raz z jednej raz z drugiej, w każdym miejscu po trochu. Muszą po prostu puścić wszystkie zaczepy, wtedy boczek odejdzie bez problemu.

Gdy już wszystko oczyścimy z plastików, możemy się zabrać za oklejanie.

Oto jak to wszystko wygląda na zdjęciach!:
http://img521.imageshack.us/slideshow/w ... 270123.jpg


Z materiałów które mi zostały ponaklejałem plastry na podłogę bagażnika i pod kanapą.

kiasoulfl
Bywalec
Posty: 48
Rejestracja: 09 sty 2012 10:03
Czym jeżdzę: 1.6 B XL
Lokalizacja: Katowice

Re: Wytłumienie oraz wyciszenie Soul'a

Post autor: kiasoulfl » 02 mar 2012 17:01

czy ten ogrom pracy jest warty tego :brawo: ...podziwiam mnie by sie nie chcialo...a jak ma się gwarancja do takich przeróbek?? :galy:

Awatar użytkownika
djoneway
Bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 19 maja 2011 09:50
Gadu-Gadu: 1330551
Czym jeżdzę: 2009 KIA Soul 1.6 CRDi XXL
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Wytłumienie oraz wyciszenie Soul'a

Post autor: djoneway » 02 mar 2012 18:42

jak kogoś drażnią trzaskające się plastiki i jest audiofilem to tak:) Gwarancji i tak nie mam bo nie posiadam książeczki serwisowej:/ A bez tego ASO nie uznaje gwarancji:/

Hary66
Nasz człowiek
Posty: 590
Rejestracja: 13 wrz 2010 11:17
Czym jeżdzę: SOUL 1,6 CRDi XL Play
Lokalizacja: Lublin

Re: Wytłumienie oraz wyciszenie Soul'a

Post autor: Hary66 » 03 mar 2012 00:47

Djoneway, szacunek !!!
Jaką wodę rozmowną trzeba przywieźć albo w jakiej ilości, żebyś pomógł innym zwolennikom dobrego dźwięku???
Jak założysz firmę która się tym zajmuje, to ja piszę się w kolejkę - a taka na pewno bedzie, bo te nasze Soule są troche za bardzo plastikowe, nawet te wersje z "subwooferem".
Co do oklejenia, to chyba nie ma to wpływu na gwarancję bo nie ingeruje to w konstrukcję pojazdu. Naklejki typu dragon czy pepitka też nie kasują przecież gwarancji.
Od książeczki ważniejsze są chyba wpisy w systemie informatycznym Kii. Ksiązkę zawsze można zgubić, ale jeżeli przeglądy są wklepane w system, to ja bym powalczył.
Pozdrawiam, Hary.

Awatar użytkownika
djoneway
Bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 19 maja 2011 09:50
Gadu-Gadu: 1330551
Czym jeżdzę: 2009 KIA Soul 1.6 CRDi XXL
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Wytłumienie oraz wyciszenie Soul'a

Post autor: djoneway » 03 mar 2012 03:22

:lalala: Dzięki Harry, odnośnie gwarancji to właśnie jest na odwrót. Oni wymagają książki a nie patrzą na wpisy w systemie. Pierwsze co to pytają się o książkę i to nie tylko w jednym ASO. Masz rację, w ogóle te nasze Kianki są słabo wytłumione w środku i trzeszczące. Takie modyfikacje są dla nich wskazane, tak jak i rozmowna flaszka, to się nazywa prawdziwa robota z duszą:D

Funiix
Bywalec
Posty: 139
Rejestracja: 30 wrz 2010 10:53
Czym jeżdzę: 1,6 CRDI M TOMATO RED
Lokalizacja: SZESZELÓW KOŁO CYNCYNOPOLA

Re: Wytłumienie oraz wyciszenie Soul'a

Post autor: Funiix » 03 mar 2012 20:50

Jesteś gość. U mnie skrzypi jak stare taczki . Też się kiedyś wkur..ę i to zrobię :) Z tyłu może nie ale drzwi na pewno .
Masz może zdjęcia jak docinałeś drzwi ?

Awatar użytkownika
djoneway
Bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 19 maja 2011 09:50
Gadu-Gadu: 1330551
Czym jeżdzę: 2009 KIA Soul 1.6 CRDi XXL
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Wytłumienie oraz wyciszenie Soul'a

Post autor: djoneway » 03 mar 2012 22:28

Właśnie problem w tym, że nie mam a szkoda:/ jakbyś miał jakieś pytania kiedyś odnośnie tego to wal śmiało na priva:)

Hary66
Nasz człowiek
Posty: 590
Rejestracja: 13 wrz 2010 11:17
Czym jeżdzę: SOUL 1,6 CRDi XL Play
Lokalizacja: Lublin

Re: Wytłumienie oraz wyciszenie Soul'a

Post autor: Hary66 » 04 mar 2012 01:05

Jakie privy, wszyscy chcemy więcej wiedzieć, a najbardziej jak się za to zabrać.
Albo może gdzie co kupić i ile?
Jak graty poleżą ze 3 miesiące, to może, może???
Pozdrawiam, Hary.

Funiix
Bywalec
Posty: 139
Rejestracja: 30 wrz 2010 10:53
Czym jeżdzę: 1,6 CRDI M TOMATO RED
Lokalizacja: SZESZELÓW KOŁO CYNCYNOPOLA

Re: Wytłumienie oraz wyciszenie Soul'a

Post autor: Funiix » 04 mar 2012 08:21

Pewnie trzeba walczyć o swoje , spróbuj przez Rzecznika Spraw Konsumenckich . Ja plastiki dokręcam regularnie w Aso . Ale nie chce mi się tam jeździć co miesiąc . :w łeb: Kiedyś będę zmuszony zrobić to na własną rękę bo Aso nie potrafi .

Funiix
Bywalec
Posty: 139
Rejestracja: 30 wrz 2010 10:53
Czym jeżdzę: 1,6 CRDI M TOMATO RED
Lokalizacja: SZESZELÓW KOŁO CYNCYNOPOLA

Re: Wytłumienie oraz wyciszenie Soul'a

Post autor: Funiix » 06 mar 2012 21:14

Ile czasu potrzeba do demontażu docinki i montażu boczku ?

ODPOWIEDZ