Interface OBD oraz program Torque (Android)

Baza wiedzy i opinie dotyczące silnika benzynowego 1.6 CVVT. Raporty awaryjności i spalania.

Moderatorzy: Kwarcu, Mish

rafalkia
Nowy....
Posty: 20
Rejestracja: 06 lis 2010 18:22
Czym jeżdzę: 1.6CVVT, grafitowa
Lokalizacja: Wrocław

Interface OBD oraz program Torque (Android)

Post autor: rafalkia » 31 paź 2012 16:21

Witam,

Od jakiegoś czasu używam programu Torque (http://www.appbrain.com/app/torque-pro- ... owl.torque) na smartfonie (z systemem android 4.x).
Przykładowy zrzut ekranu:
Obrazek
Kupiłem do tego najprostszy interface OBD-Bluetooth taki jak ten:
Obrazek
Najczęściej korzystam z niego jako komputera pomiaru do spalania chwilowego i średniego.
Dzięki logowaniu, można potem wrzucić dane do excela i przeanalizować sobie średnie spalanie w zależności od prędkości i innych parametrów.
Można też robić podstawową diagnostykę, zapisywać przejechaną trasę, nagrywać obraz z kamery, itp.

Bardzo POLECAM !

indykpol
Bywalec
Posty: 35
Rejestracja: 09 paź 2012 11:05
Gadu-Gadu: 1725179
Czym jeżdzę: 1.6GDI XL Tomato Red
Lokalizacja: Łódź

Re: Interface OBD oraz program Torque (Android)

Post autor: indykpol » 31 paź 2012 19:04

Wlasnie zamowilem interfejs - nie moge sie doczekac wyprobowania w swojej solniczce ;) gdzie u nas sie podlacza ow interfejs?

Awatar użytkownika
djoneway
Bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 19 maja 2011 09:50
Gadu-Gadu: 1330551
Czym jeżdzę: 2009 KIA Soul 1.6 CRDi XXL
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Interface OBD oraz program Torque (Android)

Post autor: djoneway » 31 paź 2012 22:44

pod nogami:) a dokładnie po lewej stronie bliżej sprzęgła, łatwo widoczne

Awatar użytkownika
markos
Bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 15 sie 2012 23:53
Gadu-Gadu: 4219585
Czym jeżdzę: CRDi L
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markos » 01 lis 2012 00:56

Eee.. A po co to? Czego ciekawego mozesz sie dowiedziec poza tym, co juz wiesz, bo czujesz jak mocno depczesz gaz, a zegarki na desce pokazuja i srednie i chwilowe zuzycie paliwa (a jak nie pokazuja, to je sobie mozesz po tankowaniu policzyc)? Czy ten super program pokazuje egt, albo temperature oleju, albo czy uruchomilo sie wlasnie czyszczenie dpf? Bo jesli nie, to chyba rozsadniej jest za te pieniadze zatankowac...

rafalkia
Nowy....
Posty: 20
Rejestracja: 06 lis 2010 18:22
Czym jeżdzę: 1.6CVVT, grafitowa
Lokalizacja: Wrocław

Re: Interface OBD oraz program Torque (Android)

Post autor: rafalkia » 01 lis 2012 02:35

W mojej kijance komputer nie wskazuje spalania - a już na pewno nie tak dokładnie.
Ilość parametrów jest tak duża, że aż ciężko je wszystkie wymienić:
obroty, afr, prędkość z obd, prędkość z gps, temperatura płynu, położenie przepustnicy, przyspieszenia (0-100, 1/4 mili), napięcie aku, spalanie (chwilowe-często odświeżane, średnie z trasy, średnie całkowite), przepływ paliwa /h, średnia prędkość podróży, koszty paliwa w podróży, moc na kołach, moment na kołach, temp oleju (nie testowałem), ciśnienie doładowania (nie testowałem), ...
Wiele z nich może automatycznie wyświetlać się na wykresie, w postaci cyfr albo wskaźników.


Dzięki tym wskazaniom (spalanie), na dłuższej trasie (1600-2000 km) nauczyłem się oszczędzać nawet 150-200 zł na paliwie.
Pobawcie się z jazdą za ciężarówką... albo jak bardzo zmienia się spalanie na górkach, albo przy jeździe pod wiatr,...

Mi tak się spodobało, że mogę zostać teraz trenerem ecodrivingu ;) Świetnie się przy tym bawię a droga sama mija :)

Przykłady:
1) Jadąc za dobrą ciężarówką (wysoka naczepa, duży gumowy chlapacz na całej szerokości) udało mi się zejść ze średnim spalaniem do około 5,5 litra na odcinku kilku-kilkunastu kilometrów.

2) Dynamiczne przyspieszenie i potem utrzymanie stałej prędkości daje oszczędności!

3) Klimatyzacja zużywa 0,3-0,5 litra paliwa na 100 km.

4) Jadąc z górki (zwłaszcza takiej większej) warto wcisnąć sprzęgło, bo silnik jak się kręci, to hamuje samochód... jak się kręci na wolnych (zużywa ok 0,8-1,2l / godzinę)a napęd jest wysprzęglony, to nie zużywa tak dużo energii (nie hamuje tak mocno).

5) I tak dalej...


edit:
A... no i widać jakość paliwa!
Już nie tankuję Shell Fuel Save !!! Paliwo z Neste jest tańsze i auto pali 0,3-0,5 l /100 km mniej (na NESTE). Orlen wypada średnio... BP porównywalnie z Neste z tego co pamiętam.

Awatar użytkownika
Kwarcu
EMERYTOWANY SZEF SZEFÓW
Posty: 2193
Rejestracja: 03 maja 2009 13:15
Czym jeżdzę: 1.6 CVVT
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Interface OBD oraz program Torque (Android)

Post autor: Kwarcu » 01 lis 2012 11:34

Ad. 4 - życzę powodzenia jak wpadniesz w poślizg.

Awatar użytkownika
soul
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 19 mar 2009 23:21
Czym jeżdzę: w212
Lokalizacja: INTERNET

Re: Interface OBD oraz program Torque (Android)

Post autor: soul » 01 lis 2012 13:31

Bo kolega nie wie , że jak puści pedał gazu a nie wciśnie pedału sprzęgła to autko będzie spalać 0L/100km

rafalkia
Nowy....
Posty: 20
Rejestracja: 06 lis 2010 18:22
Czym jeżdzę: 1.6CVVT, grafitowa
Lokalizacja: Wrocław

Re: Interface OBD oraz program Torque (Android)

Post autor: rafalkia » 01 lis 2012 15:21

Kwarcu pisze:Ad. 4 - życzę powodzenia jak wpadniesz w poślizg.
Uwierz mi - wiem doskonale jak ważne jest aby kontrolować samochód gazem w czasie poślizgu... Jestem jednym z tych, którzy specjalnie jeżdżą na wynajęte lotniska, odosobnione parkingi i w inne ustronne miejsca żeby potrenować kilka razy w roku odruchy związane z poślizgami - zarówno przednio- jaki i tylnonapędówkami. Ze względu na pracę jeżdżę dużo po całej Europie i już nie raz ta wiedza zaoszczędziła mi wielu problemów.

SOUL pisze:Bo kolega nie wie , że jak puści pedał gazu a nie wciśnie pedału sprzęgła to autko będzie spalać 0L/100km
...tak... i będzie niepotrzebnie hamować.

Widzisz kolego - nie oceniaj mojej wiedzy zbyt szybko... bo nie masz o niej pojęcia. Mógłbyś się troszkę zdziwić... ale "no offence".

Zauważ, że opisana sytuacja to nie jest sytuacja kiedy chcesz się zatrzymać (jak przed światłami w mieście), tylko chcesz jechać dalej.
Bardzo pochwalam hamowanie silnikiem w mieście, kiedy spalanie 0L/100 km jest zalecane - BO I TAK CHCEMY SIĘ ZATRZYMAĆ (z użyciem czegokolwiek: hamulców, silnika, spadochronu, podeszwy buta, siłą woli,...).
Jednak hamowanie silnikiem w czasie jazdy na trasie "z górki" gdy chcesz utrzymać prędkość, a nie spowalniać... jest bez sensu. A silnik przy obrotach rzędu 3000 obrotów powoduje w czasie jazdy z górki dość duży opór i trzeba delikatnie trzymać nogę na gazie żeby utrzymać prędkość. Spalanie masz wtedy na poziomie 3-4L/100 km jadąc z górki (!). Jeżeli go wysprzęglisz to spalanie spada do 1L/100 km i jak górka jest odpowiednia, to prędkość utrzymujesz. Jak zaczniesz hamować silnikiem to może i masz spalanie 0L/100 km, ale niepotrzebnie hamujesz (!).
Wyjątkiem są strome górki, na których wręcz trzeba hamować - wtedy hamowanie silnikiem jak najbardziej zalecam.

Niedowiarkom - polecam TESTY, a nie teoretyzowanie i powtarzanie szczątkowych informacji zaczerpniętych z poradnika ecodrivingu z Auto Świata, które pomimo tego że w gruncie rzeczy są poprawne (!), to jednak nie wszędzie mają zastosowanie.


Co ważne: wysprzęglenie silnika powoduje chwilową utratę kontroli nad przyspieszaniem auta (!). Jeżeli zajdzie potrzeba gdzieś "uciec" albo "wyprzedzić" to należy wrócić do stanu zesprzęglonego. Innymi słowy: NIE WYPRZEDZAMY WYSPRZĘGLONYM SAMOCHODEM, NIE WYSPRZĘGLAMY NA ZAKRĘTACH Z OGRANICZONĄ WIDOCZNOŚCIĄ. I W INNYCH WĄTPLIWYCH SYTUACJACH DROGOWYCH.
Tą technikę trzeba stosować Z GŁOWĄ

Koniec wykładu. ;)

Awatar użytkownika
Kwarcu
EMERYTOWANY SZEF SZEFÓW
Posty: 2193
Rejestracja: 03 maja 2009 13:15
Czym jeżdzę: 1.6 CVVT
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Interface OBD oraz program Torque (Android)

Post autor: Kwarcu » 01 lis 2012 16:03

Tylko, że problem polega na tym, że jadąc wysprzęglonym zwiększasz ryzyko poślizgu to raz, a dwa jak już coś się zacznie to będzie większy poślizg i trudniejszy do opanowania na małej przestrzeni. Nie chciałbym jechać z przeciwka w czasie,gdy Ty byś opanowywał taki poślizg.

Awatar użytkownika
soul
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 19 mar 2009 23:21
Czym jeżdzę: w212
Lokalizacja: INTERNET

Re: Interface OBD oraz program Torque (Android)

Post autor: soul » 01 lis 2012 16:04

Nie unoś się tak bo odlecisz jak balon. :smirk:

ODPOWIEDZ