Silnik benzynowy a diesel

Baza wiedzy i opinie dotyczące silnika benzynowego 1.6 CVVT. Raporty awaryjności i spalania.

Moderatorzy: Kwarcu, Mish

randy
Nowy....
Posty: 3
Rejestracja: 18 kwie 2009 05:52
Lokalizacja: Bielsko-Biala

Silnik benzynowy a diesel

Post autor: randy » 18 kwie 2009 06:12

Chcialbym zapytac, ktory z oznaczen to diesel. W opisie tematow nie ma wzmianki o dieslu....
SILNIK 1.6 CVVT
Baza wiedzy i opinie dotyczące silnika benzynowego 1.6 CVVT. Raporty awaryjności i spalania.
SILNIK 1.6 CRDI
Baza wiedzy i opinie dotyczące silnika benzynowego 1.6 CRDI. Raporty awaryjności i spalania. :?

Jest to moj pierwszy zakup nowego samochodu dlatego chcialbym znac plusy i minusy tych silnikow.
Zaczynam od wyboru silnika...
SILNIK 1.6 CRDI jest ciut mocniejszy i mniej pali ale jest drozszy ...

kukuku2
Uzależniony
Posty: 256
Rejestracja: 28 mar 2009 16:36
Czym jeżdzę: Kia Soul L 1,6 CVVT Tytan Silver
Lokalizacja: Będzin

Re: Silnik benzynowy a diesel

Post autor: kukuku2 » 18 kwie 2009 08:07

Też mam ten dylemat ale, różnica w cenie silników 6 tys, różnica w cenie paliw kilkadziesiąt groszy i różnica w spalaniu 1,3l jak dobrze pamiętam. Więc policzyłem i wyszło że przy moich przebiegach ok 14 tys rocznie muszę pomykać ok 6 lat aby się opłacało kupić diesel. To jest takie pobieżna wyliczenie i nie uwzględniłem kosztów przeglądu które w przypadku diesel mogą być wyższe i postanowiłem kupić benzynę, to jest moja opinia. :faja:
Kia Soul L 1,6 CVVT Tytan Silver

Awatar użytkownika
Mish
Nasz człowiek
Posty: 588
Rejestracja: 30 mar 2009 07:27
Gadu-Gadu: 2343710
Czym jeżdzę: 1,6 CRDi VGT - (XL - Tomato Red)
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Silnik benzynowy a diesel

Post autor: Mish » 18 kwie 2009 10:03

1,6 CVVT (Continuous variable valve timing) zmienne fazy rozrządu - silnik benzynowy...
1,6 CRDi VGT (Common Rail Direct injection Variable Geometry Turbocharger) silnik z bezpośrednim wtryskiem na wspólnej szynie z turbosprężarką o zmiennej geometrii łopatek - silnik diesla...

Ja jeżdżę dieslem, ale robię gdzieś 2-3 tysiące miesięcznie... różnica spłaci mi się po ok 2-3 latach, a poza tym ma wyższy moment obrotowy, co wydatnie zwiększa jego osiągi w stosunku do benzyniaka... przyspieszenie 80-120 na V biegu - poniżej 14 sekund... na IV biegu poniżej 10... to są całkiem niezłe wyniki jak na takie pudełko :)

Przy dieslu należy pamiętać, by nie rozkręcać go do wysokich obrotów jak jest zimny, bo olej jeszcze jest zbyt gęsty i nie ma takich właściwości smarnych - można zarżnąć turbosprężarkę... tak samo przed wyłączeniem pozwolić mu pochodzić na wolnych obrotach co najmniej paręnaście sekund, żeby turbosprężarka się "uspokoiła", bo po wyłączeniu zapłonu pompa nie pompuje już oleju, a wysokoobrotowa turbinka (do kilkunastu tysięcy obrotów/minutę) jak będzie się kręciła na "starym oleju", to może się szybko skończyć... Warto dodać, że turbina nie włącza się powyżej jakiejś liczby obrotów, a napędzana jest ZAWSZE jak silnik jest włączony (podpięta do kolektora wydechowego chodzi na spalinach)
Obrazek moja KIA Soul XL 1,6 CRDi VGT

Awatar użytkownika
miazg
Moderator
Posty: 458
Rejestracja: 08 kwie 2009 15:59
Gadu-Gadu: 433431
Czym jeżdzę: Biała 1.6CRDi L
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Silnik benzynowy a diesel

Post autor: miazg » 18 kwie 2009 10:07

Silnik wysokoprezny, oprocz tego, ze ma ta kilka konikow wiecej, przede wszystkim ma duzo wyzszy moment obrotowy i - przynajmniej w moim odczuciu jest duzo bardziej elastyczny, bo "zbiera sie" z nizszych obrotow. Ale zalezy co komu potrzeba i jakie robi rocznie przebiegi. Choc mimo wszystko, roznica w cenie miedzy wersja benzynowa, a dieslem nie jest tak drastyczna, jak w u niektorych konkurencyjnych marek :)
Obrazek

Awatar użytkownika
miazg
Moderator
Posty: 458
Rejestracja: 08 kwie 2009 15:59
Gadu-Gadu: 433431
Czym jeżdzę: Biała 1.6CRDi L
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Silnik benzynowy a diesel

Post autor: miazg » 18 kwie 2009 10:08

O, Mish mnie uprzedzil :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Mish
Nasz człowiek
Posty: 588
Rejestracja: 30 mar 2009 07:27
Gadu-Gadu: 2343710
Czym jeżdzę: 1,6 CRDi VGT - (XL - Tomato Red)
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Silnik benzynowy a diesel

Post autor: Mish » 18 kwie 2009 10:33

w przyszył tygodniu wybiera się na hamownię - zamieszczę wykres, jeśli będzie satysfakcjonujący :)
Obrazek moja KIA Soul XL 1,6 CRDi VGT

randy
Nowy....
Posty: 3
Rejestracja: 18 kwie 2009 05:52
Lokalizacja: Bielsko-Biala

Re: Silnik benzynowy a diesel

Post autor: randy » 18 kwie 2009 11:57

Dziekuje za informacje. Generalnie robie jakies 12000-14000 km/rocznie wiec nie jest to duzo. Padlo stwierdzenie ,ze przeglad i ubezpieczenie jest drozsze. Jakies szczegoly- 20% ? 30 %? A co w przypadku zywotnosci takich silnikow. Rozumiem, ze trzeba uwazac przy wylaczaniu/wlaczaniu silnika ale do tego chyba mozna sie przyzwyczaic po miesiacu jezdzenia. Chcialbym pojezdzic tym autkiem conajmniej 8-10 lat. :D

Awatar użytkownika
soul
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 19 mar 2009 23:21
Czym jeżdzę: w212
Lokalizacja: INTERNET

Re: Silnik benzynowy a diesel

Post autor: soul » 18 kwie 2009 12:05

Małe przebiegi = silnik benzynowy. W mojej kalkulacji wyszło że diesel zwróci się po 6 latach. :bzik:
Mimo że tanio się jeźdź dieslem-mniejsze spalanie i ciut tańszy napęd, to przy kosztach części jest masakra.
Turbina, pompy, wtryski - to co zaoszczędzisz na napędzie to wielokrotność wpakujesz w remonty.
Mimo, że to truchło z za Odry nie jest tylko nowy samochód to w przeciągu tych 10 lat może się wszystko zdarzyć.

Awatar użytkownika
Mish
Nasz człowiek
Posty: 588
Rejestracja: 30 mar 2009 07:27
Gadu-Gadu: 2343710
Czym jeżdzę: 1,6 CRDi VGT - (XL - Tomato Red)
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Silnik benzynowy a diesel

Post autor: Mish » 18 kwie 2009 12:09

Jeśli zamierza jeździć samochodem 8-10 lat to fakt... Chociaż pamiętajmy, że generalnie diesle są bardziej wytrzymałe od diesli - np. odpada instalacja zapłonowa... a turbosprężarka to jest w tym przypadku zaleta, bo faktycznie ciągnie aż miło...

Ja jednak zamierzam samochód eksploatować nie dłużej niż lat 5, czyli w granicach gwarancji, a potem sprzedać i kupić coś innego...
Obrazek moja KIA Soul XL 1,6 CRDi VGT

kingeny
Uzależniony
Posty: 154
Rejestracja: 19 kwie 2009 11:02
Lokalizacja: Poznań

Re: Silnik benzynowy a diesel

Post autor: kingeny » 20 kwie 2009 13:47

witam
ja miałem ten sam dylemat.jednak uznałem ze te 6 tyś różnicy w porównaniu z wrażeniami z jazdy to nie za duży koszt .podarowałam sobie wersje L na rzecz M ale w dizelku ( no z małą dopłatą :bzik: )
juz maiałem kupowac benzyniaka ale przejachałem się dieslem--dzień do nocy.....

Zablokowany