Zabezpieczenie auta na zimę

Dział forum poświęcony szeroko pojętej kulturze dbania o auto z zewnątrz jak i wewnątrz. Dział prowadzi dealer firmy Meguiar's producenta środków do pielegnacji, które są sprzedawane sieciach sprzedaży marki np.MERCEDES BENZ jako własne produkty. Dzisiejsze zaawansowane lakiery wymagają kompletnej redukacji w temacie utrzymania lakieru na najwyższym poziomie
Zapoznaj się z felietonami , skorzystaj z rad i zrób udane zakupy.

Moderatorzy: Kwarcu, matrix

Konik
Moderator
Posty: 34
Rejestracja: 09 cze 2012 21:09
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Zabezpieczenie auta na zimę

Post autor: Konik » 09 lis 2012 00:44

Na bratnim forum zapytano mnie, czym zabezpieczyć samochód przed warunkami zimowymi. Myślę, że ta wiedza przyda się i Wam - użytkownikom Soula. Wszak Soul z tego punktu widzenia wymaga dokładnie takich samych zabiegów co i Sportage. :idea:

Jak zabezpieczyć auto na zimę?
Auto nowe (do 2-3 lat), lakier w dobrej kondycji metalic lub niemetalic, elementy z tworzyw nielakierowanych, elementy gumowe (uszczelki, opony), felgi aluminiowe lakierowane, elementy metalowe ze stali nierdzewnej, chromowanej, aluminium (orurowanie, relingi, listwy itp), tworzywa klarowne (reflektory, lampy).

Zabezpieczenie auta na zimę, to przede wszystkim zabezpieczenie przed solą, błotem, mrozem, wodą wnikającą w mikropory różnych elementów, która po zamarznięciu niszczy je. W skrócie, chodzi o stworzenie powłoki, która odizoluje nasze auto od czynników, które niszczą, matują, utleniają, odbarwiają lakier, tworzywa i pozostałe elementy. Można to zrobić dobrze, albo... jeżeli ma być to zrobione tak sobie, to szkoda czasu i pieniędzy.

Zacząć należy od dokładnego umycia samochodu. Być może należałoby wyglinkować lakier. To trzeba ocenić indywidualnie. Jeżeli po umyciu lakier przy przesuwaniu po nim jest całkowicie gładki - nie trzeba glinkować. Jeżeli wyczuwamy "szorstkość", trzeba glinkować. Glinkowanie pozwoli dokładnie oczyścić lakier i dobrze go przygotować na aplikację wosku. Im lepsze przygotowanie lakieru i dokładniejsza (oraz prawidłowa) aplikacja wosku, tym trwalsza powłoka ochronna.

Jakie produkty?

Mycie
Szampon z neutralnym pH, czyli dowolny z oferty Meguiar's. Polecam: szampon z odżywkami do lakieru lub syntetyczny szampon polimerowy z woskiem carnauba

Usuwanie smoły
Jeżeli na lakierze znajdziemy drobinki smoły najlepiej usunąć je za pomocą tego środka

Glinkowanie
Zestaw do glinkowania lub glinka + Quik Detailer, czyli poślizg dla glinki + ściereczka z mikrofibry

Zabezpieczenie lakieru
Zimą najlepiej sprawdzą się sealanty, czyli syntetyczne woski polimerowe. Są trwałe, bardzo dobrze wiążą się ze strukturą lakieru, skutecznie chronią przed warunkami zimowymi. Wybór wosku w płynie lub wosku w paście jest kwestią indywidualnych preferencji. Oba mają identyczny skład, wydajność, skuteczność, aplikują się równie łatwo. W zestawie - ściereczka z mikrofibry + aplikator. Wosk warto również zaaplikować na progi, słupki i inne elementy - szczególnie w miejscach styku z uszczelkami. Pozwoli to ograniczyć przymarzanie uszczelek.

Zabezpieczenie tworzyw sztucznych i gumy (uszczelki)
Do zewnętrznych (i wewnętrznych również) tworzyw nielakierowanych świetnie się sprawdzi żel Ultimate Protectant - zobacz filmik.

Zabezpieczenie felg
Felgi po dokładnym umyciu, usunięciu smoły, pyłu hamulcowego, wyglinkowaniu (zależnie od potrzeb) dobrze jest zabezpieczyć woskiem syntetycznym. Tym samym co lakier - j.w. Do usunięcia pyłu hamulcowego może być potrzebny środek do czyszczenia felg.

Zabezpieczenie opon
Środek do pielęgnacji opon w żelu lub w sprayu. Aplikacja według gustu.

Zabezpieczeniu chromu, aluminium
Środek do czyszczenia, polerowania i ochrony chromu lub pasta do czyszczenia, polerowania i ochrony aluminium - bardzo dobrze sprawdza się przy chromie, stali nierdzewnej i innych metalach. Jeżeli elementy chromowane nie wymagają czyszczenia i polerowania, można je zabezpieczyć przed warunkami zimowymi za pomocą wspomnianego wyżej wosku - tego do lakieru.

Zabezpieczenie reflektorów, lamp
Do zabezpieczenia reflektorów i lamp przed solą, promieniowaniem UV i innymi czynnikami dobrze jest użyć Headlight Protectant. Można też zastosować wspomniany przy lakierze syntetyczny wosk polimerowy Ultimate Wax. Trzeba jednak pamiętać, że formuła wosku opracowana została dla lakieru, a dla klarownych tworzyw sztucznych opracowany został Headlight Protectant.

W razie pytań - pytajcie.

ODPOWIEDZ