Uruchamianie podczas mrozów

Baza wiedzy i opinie dotyczące silnika diesla 1.6 CRDI. Raporty awaryjności i spalania.

Moderatorzy: Kwarcu, rob68, Mish

ggregg

Uruchamianie podczas mrozów

Post autor: ggregg » 02 gru 2010 20:31

Powiedzcie mi dobrzy ludzie, czy macie jakiekolwiek problemy z odpalaniem w temp. -10 lub niższej?
Ja niestety takie zaczynam mieć. Wygląda mi to na padnięte świece żarowe. Soul to moje jakieś 26-te auto ale pierwszy diesel.
Opiszcie jak wam zapalało auto z uszkodzonymi świecami. Moje "łapie" na 1-2 cylindry i albo gaśnie albo się rozkręca, chwilę chodzi nierówno, ma niskie obroty, potem przez cały dzień OK.

Awatar użytkownika
Dziq
Uzależniony
Posty: 232
Rejestracja: 24 mar 2010 22:37
Czym jeżdzę: Vaniliowym Smokiem na ropę jeżdżę :)
Lokalizacja: 3city

Re: Uruchamianie podczas mrozów

Post autor: Dziq » 02 gru 2010 20:48

Przy -12 st. C nic się nie działo. Świece rozgrzewały się tylko nieco dłużej niż zwykle i to wszystko, ale tego to akurat się spodziewałem :). Niestety nie mam pojęcia jak się objawia awaria świec żarowych, ale zawsze można zajrzeć do ASO...
[EDIT]
Jeszcze mi przyszło jedno do głowy - kiedy ostatnio tankowałeś? Bo możesz mieć jeszcze letnie paliwo na pokładzie i zaczyna się wytrącać parafinka - warto wtedy zainwestować w specyfik sprzedawany na stacjach benzynowych który uniemożliwia jej wytrącanie
[/EDIT]
Ostatnio zmieniony 02 gru 2010 20:51 przez Dziq, łącznie zmieniany 1 raz.

shafted
SOKOLE OKO
Posty: 704
Rejestracja: 24 lis 2009 13:24
Czym jeżdzę: XL ON
Lokalizacja: Jura

Re: Uruchamianie podczas mrozów

Post autor: shafted » 02 gru 2010 20:49

świece albo... z odpaleniem poczekaj do momentu aż zgaśnie kontrolka "wężyk" po przekręceniu kluczyka a przed uruchomieniem, zauważyłem że jak za szybko zastartuję to wali mi czarny dym i silnik przez 2-3 sekundy nie chce się zebrać, przy -11 grzanie trwa ok. 3 sekund
Say your prayers little one
don't forget, my son
to include everyone... James said ;)

ggregg

Re: Uruchamianie podczas mrozów

Post autor: ggregg » 02 gru 2010 20:57

Nie, no to mój pierwszy diesel ale dieslami różnej maści się poruszałem i oczywiście czekam, aż świece się nagrzeją. Ale właśnie nawet jak poczekam, to kiedy są problemy z odpaleniem wywala mi porcję (jednorazowo) dymu i właśnie to mi mówi, że coś ze świecami nie tak (kontrolka gaśnie a objaw, jakbym nie zaczekał).
Do Dziq:
Paliwo tankuję z własnego zbiornika (taki 5 tys. litrów do maszyn w firmie) i zaprawiłem zawartość dobrym środkiem obniżającym temp. wytrącania parafiny.
Ostatnio zmieniony 02 gru 2010 21:01 przez ggregg, łącznie zmieniany 1 raz.

Hary66
Nasz człowiek
Posty: 590
Rejestracja: 13 wrz 2010 11:17
Czym jeżdzę: SOUL 1,6 CRDi XL Play
Lokalizacja: Lublin

Re: Uruchamianie podczas mrozów

Post autor: Hary66 » 02 gru 2010 21:00

W Lublinie dwa dni temu rano było -19. Świece grzały się ok. 10 sekund i odpalił od razu. Radio odpaliło dużo później. Nie ma co się stresować - wal do serwisu i już.
Pozdrawiam, Hary.

ggregg

Re: Uruchamianie podczas mrozów

Post autor: ggregg » 02 gru 2010 21:07

No właśnie się umówiłem za 6 dni na serwis, bo i tak mi wypada przegląd po 20 tys. Szef serwisu oczywiście się trochę pomądrzył, że świece nie mają prawa w tym aucie paść tak szybko ale ja czytam to forum i przecież to się zdarza.

Hary66
Nasz człowiek
Posty: 590
Rejestracja: 13 wrz 2010 11:17
Czym jeżdzę: SOUL 1,6 CRDi XL Play
Lokalizacja: Lublin

Re: Uruchamianie podczas mrozów

Post autor: Hary66 » 02 gru 2010 22:20

Nie bardzo powinien mędrkować, bo od biedy możesz mu asistansem zwlec nie zapalone auto do serwisu i wtedy robi od ręki.
A czy świece znają swoje prawa i wiedzą kiedy mogą paść ???
Pozdrawiam, Hary.

ggregg

Re: Uruchamianie podczas mrozów

Post autor: ggregg » 02 gru 2010 22:43

A wiesz, że to faktycznie jest dobry bat na przemądrzały serwis. Gdyby nie to, że mam nadzieję z biedą ale jakoś odpalać kijankę przez te kilka dni pozostałe do przeglądu, bo trochę mam pilnego jeżdżenia, to jutro z rana bym uszczęśliwił ASO. Akurat u mnie szykuje się wyjątkowo mroźna noc.
A tak w ogóle, to napiszę, co się okaże w sprawie świec na przeglądzie, jak podłączą bolid do komputera.

Awatar użytkownika
soul
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 19 mar 2009 23:21
Czym jeżdzę: w212
Lokalizacja: INTERNET

Re: Uruchamianie podczas mrozów

Post autor: soul » 03 gru 2010 06:26

Zgaduje ale komp nie pokaże przepalone/wypalonej niedziałającej świecy żarowej.
To trzeba najzwyczajniej sprawdzić miernikiem-jeśli opór jest w granicach normy (jaki?trzeba sprawdzić na nowej sprawnej świecy)
to jest ok jeśli nie to przepalona. Opisywane objawy mogą wskazywać właśnie na problem ze świecami żarowymi.

stasi29
Bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 10 kwie 2009 18:44
Gadu-Gadu: 6961431
Czym jeżdzę: 1.6 CRDi XL Vanilla Shake
Lokalizacja: Poznań

Re: Uruchamianie podczas mrozów

Post autor: stasi29 » 03 gru 2010 06:50

U mnie zero problemow przy odpalaniu przy duzych mrozach. Jedynie to swiece zarowe dluzej sie grzeja.

ODPOWIEDZ