ciemny dym

Baza wiedzy i opinie dotyczące silnika diesla 1.6 CRDI. Raporty awaryjności i spalania.

Moderatorzy: Kwarcu, rob68, Mish

Awatar użytkownika
ragann
Bywalec
Posty: 92
Rejestracja: 06 paź 2009 15:36
Czym jeżdzę: 1.6 CRDI M TOMATO
Lokalizacja: Łódź

Re: ciemny dym

Post autor: ragann » 12 maja 2011 14:24

Też mi się wydaje, że to wina paliwa. Ostatnio zatankowałem na Neste, pewnie dlatego, muszę poczekać aż skończy się to paliwo i wtedy zobaczę. Dym występuje tylko jak dam po garach;) no chyba, że to dym z palonych opon;)

Hary66
Nasz człowiek
Posty: 590
Rejestracja: 13 wrz 2010 11:17
Czym jeżdzę: SOUL 1,6 CRDi XL Play
Lokalizacja: Lublin

Re: ciemny dym

Post autor: Hary66 » 12 maja 2011 15:42

Zmiana paliwa pewnie nic nie wniesie nowego, ale jak palisz gumę na 3 biegu to ja chcę namiary na tego tunera.
Pozdrawiam, Hary.

Czechu
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: 14 lis 2010 11:55
Gadu-Gadu: 798209
Czym jeżdzę: KIA Soul 1.6 CRDi '11
Lokalizacja: Szczecin

Re: ciemny dym

Post autor: Czechu » 12 maja 2011 16:04

Efektem tankowania na neste (Szczecin ul. Gdańska) były u mnie dwa wtryskiwacze do wywalenia w chryslerze...

baqak
Nowy....
Posty: 10
Rejestracja: 07 kwie 2011 20:15
Czym jeżdzę: KIA . . .
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Re: ciemny dym

Post autor: baqak » 12 maja 2011 22:55

Panowie, przecież to jest nowy samochód!! Jestem w szoku, że uważacie to za normalne :shock:
Jest to jak najbardziej NIENORMALNE i należy doszukać się usterki. Najczęściej przyczyną kopcenia jest zbyt mała dawka powietrza w stosunku do parametrów zadanych - na wstępie przyjrzałbym się układowi dolotowemu. Bywa, że gumy dolotowe mają mikropęknięcia, przy zwykłej jeździ nic się nie dzieje, natomiast przy max doładowaniu czyt. max obciążeniu potrafią wypuszczać powietrze. Jeśli to nie to, należy przejrzeć układ wtryskowy. Jednym słowem zapraszam do serwisu i niech szukają, w końcu to ich praca. Ale pamiętajmy, to NIE JEST NORMALNE w nowych samochodach!!!
Paliwo możemy spokojnie wykluczyć, jego jakość nie decyduje o dymieniu czy niedymieniu.

W autach do 2004 roku jak najbardziej mógłbym uznać to za normalne (choć nie w każdym przypadku), ale w nowym aucie, tym bardziej seryjnym, jest to po prostu usterka.
Strefa Tuningu Gdynia
Chiptuning - Hamownia - Wyłączanie filtrów cząstek stałych FAP/DPF
www.strefatuningu.pl

Awatar użytkownika
Belizariush
Bywalec
Posty: 122
Rejestracja: 24 lut 2011 13:57
Czym jeżdzę: WHISTLE / GUIPAGO 1000/Soul CRDI XL
Kontakt:

Re: ciemny dym

Post autor: Belizariush » 13 maja 2011 07:23

Moim zdaniem taka chmura ciemnego dymu świadczy o jakiejś awarii. Przy zmianie biegu i przyspieszaniu ma prawo pojawić się na sekundę lub dwie obłoczek ciemnego dymu z wylotu rury wydechowej, ale w przypadku sprawnego silnika będzie to widoczne jedynie dla osoby, która obserwuje wylot rury wydechowej a nie dla kierowcy tego pojazdu. Mój poprzedni samochód, również diesel, przejechał 400.000 km a mimo tego zjawiska dymienia, podobnego do opisanego przez autora postu, nigdy nie zaobserwowałem. Pozostaje więc serwis.

Awatar użytkownika
SLAWEEKK
Bywalec
Posty: 145
Rejestracja: 10 wrz 2010 08:39
Gadu-Gadu: 2085173
Lokalizacja: Lubin

Re: ciemny dym

Post autor: SLAWEEKK » 13 maja 2011 08:59

Jak koledzy wyzej- albo nieszczelnosc w ukladzie dolotowym, albo wtryski zaczynaja lac...

kurcze mlode wozy male przebiegi i juz sie tak zaczynaja sypac ;/
Obrazek

Awatar użytkownika
Belizariush
Bywalec
Posty: 122
Rejestracja: 24 lut 2011 13:57
Czym jeżdzę: WHISTLE / GUIPAGO 1000/Soul CRDI XL
Kontakt:

Re: ciemny dym

Post autor: Belizariush » 13 maja 2011 09:31

A czy przypadkiem kolega ragann nie zrobił w swoim aucie tuningu silnika ? Tego typu operacje nie są bez znaczenia dla silnika CRDI o tak małej pojemności i z całą pewnością nie wychodzą mu na zdrowie. Pal licho, jeżeli tuning zwiększa moc i moment obrotowy w najmniejszym zakresie przewidzianym dla danego rozwiązania tuningowego, ale przy większych wartościach skutki takiej operacji prędzej, czy później będą negatywne. W każdym razie uważam, że traktowanie Soula CDRI jak auta o zacięciu sportowym jest lekką przesadą. Owszem, nieźle się autko zbiera, po tuningu z pewnością jeszcze lepiej, ale to nie jest bolid Formuły I, a nawet jak po tuningu przez jakiś czas właścicielowi będzie wydawało się, że jednak jest, to w końcu silnik tego "bolida" powie adie. Nie należy jednak zapominać, że podkręcone silniki samochodów Formuły I służą tylko do jednego wyścigu (o ile moje informacje są prawdziwe ).

Awatar użytkownika
ragann
Bywalec
Posty: 92
Rejestracja: 06 paź 2009 15:36
Czym jeżdzę: 1.6 CRDI M TOMATO
Lokalizacja: Łódź

Re: ciemny dym

Post autor: ragann » 13 maja 2011 10:34

Nie jest tuningowany i nie będzie:) mam świadomość, że nie jest to bolid formuły 1, staram się jeździć spokojnie a na pewno nie kręcę silnika powyżej 4000 obr/min;)
Dzisiaj poproszę kogoś, żeby pojechał moim autem przede mną i zobaczę jak to dokładnie wygląda.

Awatar użytkownika
Belizariush
Bywalec
Posty: 122
Rejestracja: 24 lut 2011 13:57
Czym jeżdzę: WHISTLE / GUIPAGO 1000/Soul CRDI XL
Kontakt:

Re: ciemny dym

Post autor: Belizariush » 13 maja 2011 10:40

Zasugerowałem się, ponieważ jeden z Forumowiczów na wieść o paleniu gumy na trzecim biegu zażądał podania adresu zakładu tuningowego. Diesel z przebiegiem 33.000 km to samochód dopiero co dotarty i takie objawy, jak unosząca się za pojazdem chmura ciemnego dymu podczas przyspieszania nie mogą mieć miejsca w sprawnym silniku. Najważniejsze, że auto jest na gwarancji, nie sądzę, aby w serwisie uznali ten objaw za prawidłowy w przypadku tego silnika. Tak po prostu nie może być w nowym samochodzie z małym przebiegiem.

Hary66
Nasz człowiek
Posty: 590
Rejestracja: 13 wrz 2010 11:17
Czym jeżdzę: SOUL 1,6 CRDi XL Play
Lokalizacja: Lublin

Re: ciemny dym

Post autor: Hary66 » 13 maja 2011 12:23

Czy tutaj nie nakręca się jakaś spirala awaryjności silnika?
Kolega napisał :
"przy gwałtownej zmianie prędkości (np przy wyprzedzaniu) unosi się za mną ciemny dym..."
Skąd Wam się wzięły te chmury ciemnego dymu?
Taki silnik, bez DPFa ma prawo przy gwałtownym dodaniu gazu wypuścić trochę ciemnego dymu. Nawet sam właściciel jeszcze nie zdążył go obejrzeć ile go właściwie wylatuje, a tu padają diagnozy o uszkodzeniu silnika.
Chętnie przyjmę zakład o browara co do ASO. Powiedzą : ten typ tak ma.
Pozdrawiam, Hary.

ODPOWIEDZ