Nagrzewnica powietrza w CRDi

Baza wiedzy i opinie dotyczące silnika diesla 1.6 CRDI. Raporty awaryjności i spalania.

Moderatorzy: Kwarcu, rob68, Mish

Awatar użytkownika
Mish
Nasz człowiek
Posty: 588
Rejestracja: 30 mar 2009 07:27
Gadu-Gadu: 2343710
Czym jeżdzę: 1,6 CRDi VGT - (XL - Tomato Red)
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Nagrzewnica powietrza w CRDi

Post autor: Mish » 19 paź 2009 13:18

jedno nie wyklucza drugiego... jeśli silnik jest rozgrzany, to ciepłe powietrze dzięki temu może lecieć do środka...
Obrazek moja KIA Soul XL 1,6 CRDi VGT

Awatar użytkownika
matrix
KASZUB CAŁĄ DUSZĄ
Posty: 846
Rejestracja: 22 kwie 2009 11:28
Gadu-Gadu: 6992622
Czym jeżdzę: 1.6 CVVT XL Vanilla Shake
Lokalizacja: STOLICA KASZUB
Kontakt:

Re: Nagrzewnica powietrza w CRDi

Post autor: matrix » 21 paź 2009 11:52

Powini montować webasto jest nieocenione w zimie
Kia Soul XL Vanilla Shake lider jest tylko jeden to vanillka ;-)

kingeny
Uzależniony
Posty: 154
Rejestracja: 19 kwie 2009 11:02
Lokalizacja: Poznań

Re: Nagrzewnica powietrza w CRDi

Post autor: kingeny » 19 lis 2009 18:43

Mish pisze:jedno nie wyklucza drugiego... jeśli silnik jest rozgrzany, to ciepłe powietrze dzięki temu może lecieć do środka...
no nie wyklucza ale chyba to zupełnie co innego

czy ktoś może rozsądzić czy

nagrzewnica ogrzewa
komorę silnika
czy
kabinę kierowcy

Awatar użytkownika
soul
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 19 mar 2009 23:21
Czym jeżdzę: w212
Lokalizacja: INTERNET

Re: Nagrzewnica powietrza w CRDi

Post autor: soul » 19 lis 2009 18:55

Ciężko raczej by było nagrzać komorę silnika, nie widzę również sensu takiego działania.
Co innego płyn chłodniczy w bloku-to ma sens.

Awatar użytkownika
miazg
Moderator
Posty: 458
Rejestracja: 08 kwie 2009 15:59
Gadu-Gadu: 433431
Czym jeżdzę: Biała 1.6CRDi L
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nagrzewnica powietrza w CRDi

Post autor: miazg » 19 lis 2009 19:01

kingeny: troche teorii na temat silnikow chlodzonych ciecza :) Nagrzewnica - konstrukcyjnie rzecz biorac - to taka mala chlodnica - tj. plyn w ukladzie przeplywa przez silnik, stamtad plynie do nagrzewnicy - ktora oddaje cieplo do kabiny (a w rozprowadzeniu cieplego powietrza pomaga jej dmuchawa), by na koniec wrocic do chlodnicy, gdzie ochladza go powietrze wpadajace przez wloty w zderzaku. Przy czym chlodnica jest wylaczona z obiegu tak dlugo, jak silnik nie osiagnie temperatury optymalnej do pracy (czyli zdaje sie >75C). Przeplyw miedzy chlodnica i reszta ukladu reguluje termostat (odpowiednio zamykajac i otwierajac go, zaleznie od temperatury). Jesli temperatura plynu chlodzacego jest zbyt wysoka (czyli np. stoimy latem w korku), dodatkowo uruchamia sie wentylator zamontowany przy chlodnicy.

Majac ta skapa wiedze techniczna, zgaduje, ze w Soulach "dodatkowa nagrzewnica sterowana elektrycznie" jest kolejna nagrzewnica, z rodzajem grzalki, ktora przyspiesza nagrzewanie sie plynu chlodzacego - a w konsekwencji - nagrzewanie sie silnika. Mam nadzieje, ze to odpowiada na Twoje pytanie :)
Obrazek

kingeny
Uzależniony
Posty: 154
Rejestracja: 19 kwie 2009 11:02
Lokalizacja: Poznań

Re: Nagrzewnica powietrza w CRDi

Post autor: kingeny » 19 lis 2009 19:08

dzięki to mi troche rozjaśnia :-)

Drapi
Nowy....
Posty: 7
Rejestracja: 03 paź 2009 02:45

Re: Nagrzewnica powietrza w CRDi

Post autor: Drapi » 18 gru 2009 23:21

Według skromnego rysunku na Kia Poland wygląda to ta że ta nagrzewnica odpowiada za ogrzewanie powietrza w kabinie.
Jak u was to działa bo w mojej tak jakby nie działało. Czy to działa bardzo powoli czy np po 2-3 min już jest leci gorące powietrze.
Panowie w serwisie nie potrafili wyjaśnić odesłali do panów z salonu a panowie z salonu do serwisu ;-) .

Awatar użytkownika
Kwarcu
EMERYTOWANY SZEF SZEFÓW
Posty: 2193
Rejestracja: 03 maja 2009 13:15
Czym jeżdzę: 1.6 CVVT
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Nagrzewnica powietrza w CRDi

Post autor: Kwarcu » 18 gru 2009 23:44

Nie jestem Adminem, ani Modem - no, ale porządku też powinienem pilnować :D Kultura raczej nakazywałaby się najpierw przywitać w odpowiednim wątku, a potem pisać na forum :)

Awatar użytkownika
soul
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 19 mar 2009 23:21
Czym jeżdzę: w212
Lokalizacja: INTERNET

Re: Nagrzewnica powietrza w CRDi

Post autor: soul » 19 gru 2009 07:29

Racja :bigok:

Awatar użytkownika
BassPlayer
Nowy....
Posty: 5
Rejestracja: 16 wrz 2009 20:21
Czym jeżdzę: Soul L CRDi / Citroën C2 1.4 HDi
Lokalizacja: Kraków

PTC - dodatkowa nagrzewnica powietrza - jak to działa?

Post autor: BassPlayer » 26 gru 2009 00:34

Jest jedna bardzo dziwna rzecz dotycząca mojego Soula: na liście wyposażenia każdego egzemplarza z silnikiem CRDi ma znajdować się wymieniona w tytule "PTC - dodatkowa nagrzewnica powietrza zasilana elektrycznie (dla silnika CRDi)" (cytat z oficjalnego cennika), ale przewertowałem całą instrukcję obsługi chyba ze trzy razy, ale nie ma o niej najmniejszej wzmianki.

Czy tę nagrzewnicę się jakoś uruchamia czy to tylko takie "wspomaganie" zwykłej nagrzewnicy ogrzewanej płynem chłodzącym silnika? Ale dlaczego wtedy pisanoby o "dodatkowej" nagrzewnicy?

Spróbowałem najprostszego sposobu, czyli po zapaleniu zimnego silnika pokrętło temperatury ustawiłem na maksymalne grzanie, ale wcale nie zaczęło płynąć ciepłe powietrze do wnętrza - to by wskazywało na to, że to nie jest taka "farelka" włączająca się, jak tylko silnik zaczyna napędzać alternator.

Jeśli macie jakąś wiedzę na ten temat, lub doświadczenia, dajcie znać.

UPDATE:
Zauważyłem, że ten wątek pojawił się już na forum (w dziale silnik CRDi - ?), ale nie znalazłem w nim autorytatywnej odpowiedzi, tylko różne (niektóre całkiem racjonalne) domysły. Przydałaby się jakaś oficjalna informacja z Kia Polska, tym bardziej, że o PTC nie ma ani słowa w instrukcji, co jest dla mnie przedziwne.

UPDATE 2:
Mój wpis został przeniesiony tutaj z działu audio/elektryka
23.12.2009 odebraliśmy naszego Soula 1.6 CRDi L Vanilla Shake

ODPOWIEDZ