Powrót na lawecie

Baza wiedzy i opinie dotyczące silnika diesla 1.6 CRDI. Raporty awaryjności i spalania.

Moderatorzy: Kwarcu, rob68, Mish

Awatar użytkownika
Belizariush
Bywalec
Posty: 122
Rejestracja: 24 lut 2011 13:57
Czym jeżdzę: WHISTLE / GUIPAGO 1000/Soul CRDI XL
Kontakt:

Powrót na lawecie

Post autor: Belizariush » 12 sie 2013 11:04

Wczoraj spotkała mnie niemiła niespodzianka. Podczas powrotu z Litwy silnik samochodu odmówił posłuszeństwa. Do domu dotarłem wioząc auto na lawecie. Dziś odstawiłem je do serwisu. Pan z serwisu, który usiłował uruchomić silnik zawyrokował, że to może być awaria pompy wtryskowej. Paliwo tankowałem na stacji Shell`a. Jak myślicie, czy gwarancja obejmuje pompę wtryskową ?

Awatar użytkownika
Kwarcu
EMERYTOWANY SZEF SZEFÓW
Posty: 2193
Rejestracja: 03 maja 2009 13:15
Czym jeżdzę: 1.6 CVVT
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Powrót na lawecie

Post autor: Kwarcu » 12 sie 2013 17:10

Gwarancja obejmuje tylko kwestia tego jak długo obejmuje. Zobacz w książce serwisowej jak długo objęty gwarancją jest układ paliwowy. Jeśli nie ma wyszczególnione to znaczy, że te magiczne 7 lat.

Awatar użytkownika
Belizariush
Bywalec
Posty: 122
Rejestracja: 24 lut 2011 13:57
Czym jeżdzę: WHISTLE / GUIPAGO 1000/Soul CRDI XL
Kontakt:

Re: Powrót na lawecie

Post autor: Belizariush » 12 sie 2013 20:37

Sprawa się wyjaśniła. Jechałem na rezerwie. Komputer pokazywał, że samochód może przejechać jeszcze 54 km. Tymczasem w rzeczywistości paliwo się skończyło a silnik ( układ wtryskowy ) bez ropy zapowietrzył się. Odpowietrzono układ wtryskowy i teraz jest ok. W przyszłym tygodniu jestem umówiony na regulację urządzenia, które odpowiada za prawidłowe liczenie kilometrów w stosunku do ilości paliwa. Nie jest to ponoć komputer. Przy okazji panowie pokazali mi jak odpowietrzyć układ wtryskowy. Nie wymaga to żadnych narzędzi, po prostu naciska się taki dekielek w komorze silnika, aż do skutku.

Awatar użytkownika
Kwarcu
EMERYTOWANY SZEF SZEFÓW
Posty: 2193
Rejestracja: 03 maja 2009 13:15
Czym jeżdzę: 1.6 CVVT
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Powrót na lawecie

Post autor: Kwarcu » 12 sie 2013 21:51

Lepiej nie śmigaj na rezerwie, bo potem w razie czego odmówią naprawy układu paliwowego na gwarancji, nie takie jaja się działy. :)

Hary66
Nasz człowiek
Posty: 590
Rejestracja: 13 wrz 2010 11:17
Czym jeżdzę: SOUL 1,6 CRDi XL Play
Lokalizacja: Lublin

Re: Powrót na lawecie

Post autor: Hary66 » 14 sie 2013 22:58

Ten dekielek to jest takie srebrne coś, po prawej stronie w komorze silnika prawie przy podszybiu???
Pozdrawiam, Hary.

Awatar użytkownika
Belizariush
Bywalec
Posty: 122
Rejestracja: 24 lut 2011 13:57
Czym jeżdzę: WHISTLE / GUIPAGO 1000/Soul CRDI XL
Kontakt:

Re: Powrót na lawecie

Post autor: Belizariush » 15 sie 2013 10:16

Tak, to ten dekielek. Gdy zawiozłem auto, pan z serwisu otworzył maskę i procedurę naciskania dekielka po kilka razy przeprowadził trzykrotnie. Samochód nie zapalił, więc polecił go pozostawić. Kiedy odbierałem Kijankę stwierdził, że powtórzył zabieg jeszcze dwukrotnie i układ paliwowy się odpowietrzył. Staram się nie jeździć na rezerwie, ale skoro po zaświeceniu się "rezerwy" do najbliższej stacji Shell`a miałem 30 km to chciałem tam zatankować, bo tankuje na tej stacji, względnie na BP.

Hary66
Nasz człowiek
Posty: 590
Rejestracja: 13 wrz 2010 11:17
Czym jeżdzę: SOUL 1,6 CRDi XL Play
Lokalizacja: Lublin

Re: Powrót na lawecie

Post autor: Hary66 » 15 sie 2013 14:45

Zasięg 30 km na rezerwie to tak nie za halo. W Ameryce mógłbyś podac producenta do sądu.
Ja ostatnio od zapalenia lampki przejechałem ponad 70 km, bo tyle bylo do najbliższej stacji, i miałem już poważne obawy czy dojadę, nawet na koniec wyłączyłem klimę, chociaż były 33 stopnie ciepełka. Prędkośc na autostradzie ok 85 km, bo wtedy miałem najniższe obroty silnika.
Pozdrawiam, Hary.

czaprak
Uzależniony
Posty: 191
Rejestracja: 06 gru 2010 22:05
Czym jeżdzę: SOUL RM 11 XL CRDi Java Brown
Lokalizacja: Słupsk

Re: Powrót na lawecie

Post autor: czaprak » 16 sie 2013 22:11

W zeszłym roku, jadąc A1 już na rezerwie, przez gapiostwo minąłem stację paliw. Dojechałem do stacji paliw w Gdańsku z duszą na ramieniu, obawiając się, że silnik zgaśnie z braku paliwa. Z tankowania do pełna wynikało, że w zbiorniku było 1,5 l paliwa. Od tej pory, jadąc w dalszą trasę zabieram kanisterek z 5 l paliwa, tak na wszelki wypadek.

Awatar użytkownika
djoneway
Bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 19 maja 2011 09:50
Gadu-Gadu: 1330551
Czym jeżdzę: 2009 KIA Soul 1.6 CRDi XXL
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Powrót na lawecie

Post autor: djoneway » 20 sie 2013 12:24

ten dekielek to pompka odpowietrzenia filtra paliwa.

Awatar użytkownika
Belizariush
Bywalec
Posty: 122
Rejestracja: 24 lut 2011 13:57
Czym jeżdzę: WHISTLE / GUIPAGO 1000/Soul CRDI XL
Kontakt:

Re: Powrót na lawecie

Post autor: Belizariush » 23 sie 2013 16:57

Odebrałem samochód z Serwisu. Miano usunąć wadę polegającą na tym, że komputer niewłaściwie pokazuje ilość kilometrów jaka pozostaje do przejechania w stosunku do ilości paliwa w baku. Serwis twierdzi, że przyczyną tego był osad z paliwa, jaki osadził się na pierwszym filtrze, tym w baku. Ponoć oczyszczenie tego ustrojstwa doprowadziło do tego, że komputer zweryfikował swoje wyliczenia o 50 km in minus. Koszt 96 zł. Nadmieniam, że tankujemy głównie na stacji Shell`a, BP i sporadycznie na Orlenie. Czy ktoś z Sz. Forumowiczów spotkał się z analogiczną sytuacją ? Do tej pory samochód przejechał 63.000 km.

ODPOWIEDZ