Stuki w zawieszeniu

Najczęstsze awarie,porady dotyczące elementów zawieszenia KIA SOUL.

Moderatorzy: Kwarcu, rob68, Mish

czaprak
Uzależniony
Posty: 191
Rejestracja: 06 gru 2010 22:05
Czym jeżdzę: SOUL RM 11 XL CRDi Java Brown
Lokalizacja: Słupsk

Re: Stuki w zawieszeniu

Post autor: czaprak » 25 sty 2011 23:33

Auto nie ma miesiąca, 1600 km przebiegu w różnych warunkach, w tym dziury, nierówności jezdni po topniejącym lodzie. Od pierwszego dnia eksploatacji słyszę głuche stukanie a raczej dudnienie od strony koła które wpada w dużą nierówność drogi. Tymi odgłosami się nie przejmuję uznając, że ten Typ już tak ma i wynika to z sztywności zawieszenia. To jest piąty samochód w moim posiadaniu i wiem, że luzy zawieszenia innaczej brzmią, bardziej metalicznie. Może się mylę, a jak Wasze duszyczki słychać, szczególnie te nowsze?
Ostatnio zmieniony 25 sty 2011 23:36 przez czaprak, łącznie zmieniany 1 raz.

seann
Bywalec
Posty: 66
Rejestracja: 31 mar 2009 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Stuki w zawieszeniu

Post autor: seann » 25 sty 2011 23:35

Czaprak te stuki o których piszesz są normalne. Gdy sie pojawi coś nowego to poznasz :)
Obrazek

Awatar użytkownika
matrix
KASZUB CAŁĄ DUSZĄ
Posty: 846
Rejestracja: 22 kwie 2009 11:28
Gadu-Gadu: 6992622
Czym jeżdzę: 1.6 CVVT XL Vanilla Shake
Lokalizacja: STOLICA KASZUB
Kontakt:

Re: Stuki w zawieszeniu

Post autor: matrix » 26 sty 2011 10:21

Powiem tak (napisze) :bigok: przy prędkości 60 km podczas ulewy najechałem z impetem na pozostawiony na ulicy koło budowy pustak ,wybicie auta na na 0,5 metra w góre opona straciła druty felga aluminiowa o dziwo wytrzymała (zapewne temu że nie Chińska tylko Włoska solidna) zawieszenie bez zmian .
Kia Soul XL Vanilla Shake lider jest tylko jeden to vanillka ;-)

czaprak
Uzależniony
Posty: 191
Rejestracja: 06 gru 2010 22:05
Czym jeżdzę: SOUL RM 11 XL CRDi Java Brown
Lokalizacja: Słupsk

Re: Stuki w zawieszeniu

Post autor: czaprak » 26 mar 2011 16:05

Problem przenoszę z działu "wnętrze" - o temacie stuki-puki. Od pewnego czasu słyszałem dziwne stukanie dobiegające z tyłu po lewej stronie auta ale tylko podczas skręcania. Początkowo myślałem o "klamotach" w bagażniku. Po wyjęciu wszystkiego z bagażnika i nadal słyszalnych stukach, moje podejrzenie padło na głośniczek cofania, jakiś kabel lub bujający się tłumnik (jego zaczep). Dzisiaj poprosiłem brata o boczne zabujanie moim autem a sam w tym czasie szukałem żródła pukania. Te odgłosy pochodzą od tylnego lewego koła, a gdy poszarpałem tym kołem poczułem, że ma lekki luz, ledwo wyczuwalny. Pozostałe koła też sprawdziłem w podobny sposób i tego luzu nie stwierdziłem. Tak więc w poniedziałek, wtorek będę w serwisie w tej sprawie. Aktualny przebieg to 3 m-ce i 3100 km.

czaprak
Uzależniony
Posty: 191
Rejestracja: 06 gru 2010 22:05
Czym jeżdzę: SOUL RM 11 XL CRDi Java Brown
Lokalizacja: Słupsk

Re: Stuki w zawieszeniu

Post autor: czaprak » 28 mar 2011 16:19

Dzisiaj byłem w serwisie. Diagnoza zaskakująca. Zdecydowano wymienić tylne amortyzatory. Zamówili i mam czekać na telefon. Dla mnie to dziwne, po takim przebiegu? Jescze tylna kanapa nie była używana, a więc nie ma mowy o przeciążeniu. Ale zapewne się znają i wiedzą co robią.

Awatar użytkownika
Kwarcu
EMERYTOWANY SZEF SZEFÓW
Posty: 2193
Rejestracja: 03 maja 2009 13:15
Czym jeżdzę: 1.6 CVVT
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Stuki w zawieszeniu

Post autor: Kwarcu » 28 mar 2011 17:24

Co w tym dziwnego, że po takim przebiegu? Przecież to wada fabryczna amorów, a nie kwestia wyeksploatowania. ;)

czaprak
Uzależniony
Posty: 191
Rejestracja: 06 gru 2010 22:05
Czym jeżdzę: SOUL RM 11 XL CRDi Java Brown
Lokalizacja: Słupsk

Re: Stuki w zawieszeniu

Post autor: czaprak » 07 kwie 2011 20:37

Jeden amortyzator już jest w serwisie, drugi w powietrzu (transport lotniczy). Gdy dojdzie do wymiany "amorów" , najpierw poproszę serwis o kolejną diagnozę. Stuki nie zawsze występują z jednakową częstotliwością i natężeniem, tj. domyślnie zależy od ułożenia tam czegoś? Może to jednak nie amortyzatory?

czaprak
Uzależniony
Posty: 191
Rejestracja: 06 gru 2010 22:05
Czym jeżdzę: SOUL RM 11 XL CRDi Java Brown
Lokalizacja: Słupsk

Re: Stuki w zawieszeniu

Post autor: czaprak » 15 kwie 2011 20:48

Dzisiaj otrzymałem telefon wzywający do serwisu. Wymieniono dwa tylne amortyzatory. Miłe zaskoczenie to czas operacji, myślałem o godzinach, a amory wymienili w 30 min. Twierdzą, że tylne to pikuś, bardziej skomplikowana jest wymiana przednich amortyzatorów. Narazie jest OK.

Awatar użytkownika
mordimer
SPECYFICZNY DIAGNOSTA
Posty: 336
Rejestracja: 17 paź 2010 19:05
Czym jeżdzę: 1,6 CVVT M Vanilla Shake, Suzuki Splash
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Stuki w zawieszeniu

Post autor: mordimer » 16 kwie 2011 11:37

Takie stuki, trudne do umiejscowienia to jest problem... z doświadczenia wiem, że najbardziej "niosą po aucie" luzy na łącznikach stabilizatorów i na obejmach stabilizatorów... ale jeśli Ci przeszło, to tylko się cieszyć!
pozdrawiam - mordimer

czaprak
Uzależniony
Posty: 191
Rejestracja: 06 gru 2010 22:05
Czym jeżdzę: SOUL RM 11 XL CRDi Java Brown
Lokalizacja: Słupsk

Re: Stuki w zawieszeniu

Post autor: czaprak » 20 kwie 2011 17:41

Niestety, nie przeszło. Obawiam się, że serwis popełnił błąd, wymienianiając tylne amorki. Już pisałem, że te stuki wystepują tylko i wyłącznie podczas nierówności, że tak określę "skośnych", np. podczas skręczania na wybojach. Na tzw. "leżących policjantach" jest OK. Teraz myślę, że być może to uklad wydechowy stuka. Tak czy owak już z tym nie pojadę do serwisu, patrzą na mnie jak na dziwaka. Postanowiłem pojechać do stacji diagnostycznej, gdzie mają tzw. "szarparkę" i poproszę o diagnozę. Zapłacę, ale będę posiadał wydruk na podstawie którego poproszę o usunięcie stuków-puków. Może przesadzam, ale czegoś innego oczekiwałem od nowego samochodu. Myślałem, że SOUL to godny następca LANOSA, kraj pochodzenia taki sam. Ale w tamtym aucie było "0" problemów. Gdy wyraziłem zamiar sprzedaży LANOSA, utworzyła się niezła kolejka chętnych. Wątpię by SOUL po 11-tu latach był tak bez awaryjny i atrakcyjny. Ale mimo to jestem zadowolony, SOUL jest wyjątkowy i wzbudza zainteresowanie.

ODPOWIEDZ